Турист во Италија уништил фрески стари речиси 2000 години

Холандски турист уништил ѕид со фрески во античка римска куќа во Херкуланеум, во близина на Неапол, оштетувајќи ја зградата што ја преживеала вулканската ерупција на Везув во 79 година од нашата ера, соопшти денеска италијанската полиција. Во соопштението на полицијата се вели дека 27-годишниот турист бил брзо идентификуван откако вработените во археолошкиот локалитет откриле графити исцртани со црн, неизбришлив фломастер …

Continue Reading

Кристоферсен: НАТО има две до три години да се подготви за одбрана од Русија

Началникот на Генералштабот на норвешката армија, генерал Еирик Кристоферсен денеска изјави дека НАТО има две до три години да се подготви за одбрана пред Русија повторно да биде во можност да изврши конвенционален напад. „Во еден момент некој рече дека ќе ни требаат 10 години, но мислам дека се работи за помалку од 10 години поради индустриската база што сега …

Continue Reading

Уапсени 18 лица во Полска: планирале непријателски активности во име на Русија, вклучувајќи и убиство на Зеленски

Полските власти уапсија 18 лица под сомнение дека планирале непријателски активности и саботажи во име на Русија и Белорусија, вклучувајќи го и убиството на украинскиот претседател Володимир Зеленски, соопшти денеска министерот за внатрешни работи Томаш Сјемоњак. Полските власти поврзаа некои неодамнешни подметнати пожари или обиди за подметнување пожари со агенти спонзорирани од Русија. Меѓу уапсените во последните месеци има државјани …

Continue Reading

Железниот човек Ѓоковиќ посилен од повредата и Серундло – Избори четвртфинале по четири часа и 39 минути

Новак Ѓоковиќ одигра уште еден епски меч на Ролан Гарос. Светскиот број 1 во осминафиналето по четири часа и 39 минути беше посилен од повредата и 23. носител на турнирот Аргентинецот Франциско Серундоло. Ѓоковиќ славеше во пет сета со 6:1, 5:7, 3:6, 7:5, 6:4. Србинот во претходната рунда играше четири и 26 минути и сега се поставува прашањето, под услови …

Continue Reading

Израелската армија потврди: Информациите од разузнавачките служби беа точни, заложниците се мртви

Израелската армија (ИДФ) вечерва ја потврди смртта на уште четворица израелски заложници во заробеништво на Хамас, откако доби нови разузнавачки информации. Војската не откри повеќе детали за нивната смрт, додавајќи дека истрагата е во тек. Сите тие беа заробени за време на упадот на палестинската милитантна група Хамас во јужен Израел на 7 октомври, кога беа киднапирани повеќе од 250 …

Continue Reading

Од прослава на мала матура, директно во болница: две девојчиња им кажале на родителите во Букурешт дека не се сеќаваат на ништо

Полицијата во Романија покрена истрага откако две девојчиња во близина на Букурешт отишле директно во болница од мала матура во состојба на интоксикација. Девојките наводно им рекле на родителите „дека не се сеќаваат што земале да консумираат“. „Врз основа на информациите кои кружеа во родителските групи, станува збор за полуматурата која се одржала ноќта помеѓу 31 мај и 1 јуни, …

Continue Reading

Нетанјаху: Нашата најважна цел е уништување на Хамас, не го велам тоа затоа што сум под притисок од коалицијата

Најважниот приоритет на Израел во Газа е уништувањето на Хамас, изјави денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, додавајќи дека тоа ќе се изврши заедно со враќањето на заложниците кои ги држеше Хамас. Тој рече дека и двете цели се дел од планот за ставање крај на војната одобрен од „највисокото ниво“ на неговата влада, пренесува Ројтерс. „Ова не е нешто што …

Continue Reading

Мбапе и официјално е играч на Реал

Килијан Мбапе и официјално е играч на Реал Мадрид. Она што се најавуваше со денови, а беше сигурно со месеци, сега е и официјално потврдено. Клубот од Мадрид на својата официјална веб-страница потврди дека француската суперѕвезда пристигна како слободен играч откако му истече договорот со ПСЖ. Мбапе (25) дојде во ПСЖ во 2018 година за 180 милиони евра од Монако. …

Continue Reading

18-месечно бебе се задушило со капаче од паста за заби во Венеција: мајката го држела во раце

18-месечно бебе се задуши во Венеција со капаче од паста за заби. Трагедијата се случила минатата недела во семејната куќа во Лидо, додека бебето било со мајката. Момент бил во прашање за детето да го турне пластичниот дел во устата и тој да и загчлави во трахеата. Локалните здравствени власти проверуваат што точно се случило, а според приказната на мајката, …

Continue Reading