Израелската армија потврди: Информациите од разузнавачките служби беа точни, заложниците се мртви

Screenshot-2024-06-03-205625.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската армија (ИДФ) вечерва ја потврди смртта на уште четворица израелски заложници во заробеништво на Хамас, откако доби нови разузнавачки информации.

Војската не откри повеќе детали за нивната смрт, додавајќи дека истрагата е во тек.

Сите тие беа заробени за време на упадот на палестинската милитантна група Хамас во јужен Израел на 7 октомври, кога беа киднапирани повеќе од 250 луѓе.

ИДФ досега ја потврди смртта на 41 од преостанатите 120 заложници кои се уште ги држи Хамас во Газа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK