Олимпијакос ја освои Конференциската лига – Ел Каби во 116.минута и пресуди на Фиорентина

Фудбалерите на Олимпијакос ја освоија титулата во Конференциската лига. Во финалето на стадионот на АЕК во Атина, Олимпијакос ја победи Фиорентина со 1:0, со голот на Ел Каби во 116.минута. Финалето во третото според квалитет натпреварување на УЕФА донесе тактичко надмудрување на Виченцо Италијано и Хосе Луис Мендилибар. Во регуларниот имаше неколку шанси на двете, но резултатото остана 0:0. Првото …

Continue Reading

На Трамп му се суди за поткуп на порно ѕвезда, се чека одлуката на поротата

Поротата во првиот кривичен процес против поранешниот американски претседател, републиканецот Доналд Трамп, се повлече за да донесе пресуда во случајот за наводни плаќања на порно ѕвезда за да молчи. Судијата Хуан Мерчан од њујоршкиот суд им дал на 12-те поротници задолжителни инструкции пред да се повлечат, објавија неколку присутни новинари. Поротата сега мора да донесе едногласна одлука. Тоа по правило …

Continue Reading

Спектакл во Париз – Швјонтек спаси меч топка па ја победи Осака

Бранителката на титулата на Ролан Гарос, Ига Швјонтек, мина низ пекол во второто коло против поранешната број 1 Наоми Осака. Тенисерката од Полска беше пред елиминација, но на крајот по три часа спектакуларен тенис „Филип Шатрие“ го напушти со високо кренати раце. Швјонтек ја победи Осака со 7:6, 1:6, 7:5. Јапонката која во периодот од 2018 до 2022 година освои …

Continue Reading

Туск: Повторно воведуваме тампон зона на границата со Белорусија

Полска на почетокот на следната недела повторно ќе воведе тампон зона од 200 метри на границата со Белорусија, изјави денеска премиерот на земјата Доналд Туск откако полски војник беше нападнат на границата и се бори за живот. Границата стана жариште откако мигрантите почнаа да пристигнуваат таму во 2021 година и откако Белорусија, близок руски сојузник, наводно отвори туристички агенции на …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ: Кога Лога сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции, да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок

„Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок“, реагира ВМРО-ДПМНЕ на фејсбук објавата на министерот Кренар Лога. „Зошто Лога не беше загрижен кога цело ДУИ и Зајас на Ахмети беше вграден во судскиот систем на државата? …

Continue Reading

Макрон разговараше со претседателот на Палестина: „Решението за две држави не треба да се одложува“

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека систематското одложување во спроведувањето на решението за две држави за Израел и Палестина треба да заврши. „Макрон ја потврди посветеноста на Франција да работи, со своите европски и арапски партнери, на заедничка визија за мир што нуди гаранции за безбедност на Палестинците и Израелците“, се вели во соопштението на Елисејската палата по телефонскиот разговор …

Continue Reading

Македонија СП ќе го почне во Вараждин против Унгарија, Гвинеја и Холандија

Фото/ facebook.com/rfmofficia Ракометната репрезентација на Македонија ги доби противниците на 29. Светско првенство во ракомет. Македонија ќе игра во Д групата во Вараждин против Унгарија, дебитантот Гвинеја и Холандија. Група А (Хернинг): Германија, Швајцарија, Полска, Чешка Група Б (Хернинг): Данска, Тунис, Алжир, Италија Група Ц (Пореч): Австрија, Кувајт, Катар, Франција Група Д (Вараждин): Унгарија, Гвинеја, Македонија, Холандија Група Е (Осло): …

Continue Reading

Заврши сезоната на искачување на Еверест, осум лица загинаа

Во Непал денеска заврши сезоната за искачување на Еверест, одбележана со неколку рекорди, но и осум смртни случаи, соопшти министерството за туризам и компаниите кои организираат експедиции. Повеќе од 600 алпинисти и водичи успеаја да се искачат на Еверест оваа сезона, која трае во април и мај, објави Ракеш Гурунг од непалското Министерство за туризам. Точните бројки допрва треба да …

Continue Reading

Израел: Војната во Газа ќе трае најмалку цела година

Израел испрати тенкови во Рафа во средата и објави дека верува оти војната во Појасот Газа ќе трае цела година. Израелски тенкови вчера за првпат влегоа во центарот на Рафа и покрај одлуката на Меѓународниот суд на правдата да ги прекине операциите во тој град каде засолниште нашле многу Палестинци кои побегнале од другите делови на Појасот. Жителите на Рафа …

Continue Reading