На Трамп му се суди за поткуп на порно ѕвезда, се чека одлуката на поротата

tramp3.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоротата во првиот кривичен процес против поранешниот американски претседател, републиканецот Доналд Трамп, се повлече за да донесе пресуда во случајот за наводни плаќања на порно ѕвезда за да молчи. Судијата Хуан Мерчан од њујоршкиот суд им дал на 12-те поротници задолжителни инструкции пред да се повлечат, објавија неколку присутни новинари.

Поротата сега мора да донесе едногласна одлука. Тоа по правило трае меѓу неколку часа и неколку дена, пишува агенцијата дпа. Во случај на прогласување на вина, Мерчан дополнително ќе ја одреди казната. На Трамп му се заканува парична казна или неколку години затвор, иако таа казна може да биде суспендирана.

Републиканецот останува на ставот дека е невин и дека ќе може да се кандидира за претседател во ноември дури и ако биде прогласен за виновен. Во случај поротата да не донесе едногласна одлука, судењето се поништува и може да се повтори со други поротници.

Трамп е обвинет за 34 точки од обвинението за фалсификување деловни досиеја во обид да сокрие уплата од 130.000 долари на порно ѕвездата Сторми Даниелс во замена за нејзиното молчење за наводната афера пред претседателските избори во 2016 година.

Мајкл Коен, поранешниот адвокат на Трамп, кој наводно ја исплатил Даниелс, пред судот изјави дека го информирал својот клиент за исплатата. Адвокатите на Трамп го претставија Коен како осуден криминалец и лажго, потсетувајќи се на неговото време во затвор за даночна измама и лажење на Конгресот.

Приказната на Коен во голема мера се совпаѓа со сведочењето на Даниелс и Дејвид Пекер, уредник на таблоид кој рече дека соработувал со Трамп и Коен за да го спречи негативното известување за Трамп за време на републиканската трка за Белата куќа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK