Туск: Повторно воведуваме тампон зона на границата со Белорусија

tusk-polski-vojnik.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолска на почетокот на следната недела повторно ќе воведе тампон зона од 200 метри на границата со Белорусија, изјави денеска премиерот на земјата Доналд Туск откако полски војник беше нападнат на границата и се бори за живот.

Границата стана жариште откако мигрантите почнаа да пристигнуваат таму во 2021 година и откако Белорусија, близок руски сојузник, наводно отвори туристички агенции на Блискиот Исток кои нудат нова неофицијална рута кон Европа, потег што Европската унија вели дека е дизајниран за да се создаде криза.

Белорусија ги отфрла обвинувањата дека помага да се пренасочат мигрантите кон полската граница, а од Минск во средата немаше коментар за најавата на Туск. „Ни советуваа наскоро да ја обновиме тампон зоната од 200 метри во оваа област каде што е можно. Подготвени сме да донесеме таква одлука на почетокот на следната недела“, рече Туск на прес-конференција во близина на границата.

Во последниве недели има зголемување на бројот на мигранти кои се обидуваат илегално да ја преминат границата, а граничарите пријавиле бројни насилни инциденти. Во вторникот, полски војник беше нападнат со нож преку граничната ограда и сега неговиот живот е во опасност.

„Овде немаме работа со баратели на азил, туку со координирана операција на повеќе нивоа, многу внимателно дизајнирана, чија цел е да се пробие полската граница и да се дестабилизира земјата“, рече Туск.

Полска планира да потроши 2,55 милијарди долари за зајакнување на границата со Белорусија, а министерот за одбрана Владислав Косинијак-Камиш рече дека Полска е подготвена да го зголеми бројот на војници на границата од 5.500 што моментално се стационирани таму, но не кажа како многу ќе има повеќе во иднина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK