Израел им се закани на Ирска, Шпанија и на Норвешка: Ќе има тешки последици

Министерството за надворешни работи на Израел ги предупреди амбасадорите на Ирска, Шпанија и Норвешка дека нивното признавање на палестинската држава ќе има „тешки последици“. „Ќе има тешки последици во односите со тие земји поради нивната одлука“, најави Џејкоб Блиштајн, генерален директор на МНР по средбата со амбасадорите. Тие биле поканети на разговори еден ден откако нивните земји објавија дека ќе …

Continue Reading

Чешкиот претседател Петр Павел повреден додека возел мотор

Чешкиот претседател Петр Павел е повреден додека возел мотор, но повредите не се сериозни, соопштија од неговиот кабинет. „Претседателот е повреден додека возел мотор“, објавија од кабинетот на претседателот на платформата Х (Твитер), пренесе Ројтерс. Според кабинетот, неговите повреди не се сериозни, но тој мора кратко да биде задржан на опсервација во болница.

Continue Reading

Колони возила со српско знаме во Белград и Косовска Митровица за поддршка на Вучиќ

Колони возила со српски знамиња крстосуваат по улиците на Белград, по усвојувањето на резолуцијата за Сребреница.     View this post on Instagram   A post shared by SERBIA LIVE – BEOGRAD (@serbialive_beograd) Во центарот на северниот дел на Косовска Митровица вечерва се возеле колони возила со српски знамиња во знак на поддршка за српскиот претседател Александар Вучиќ и неговата …

Continue Reading

Вучиќ: Горд сум што имав можност да го бранам правото на мала земја, покажавме како се бори за Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека е горд бидејќи имал можност да го брани правото на една мала земја пред Генералното собрание на Обединетите нации (ОНГА) и јавно и гласно да зборува против оние кои се многу моќни. Тој додаде дека смета дека резолуцијата, кога е во прашање легитимноста, пропаднала. „Кога станува збор за вашата голема победа или …

Continue Reading

Алпинистот Здравко Дејановиќ имал здравствени проблеми при искачувањето на врвот Лотце на Хималаите

Македонскиот алпинист Здравко Дејановиќ кој при искачувањето на врвот Лотце на Хималаите имал проблеми од здравствена природа, е надвор од животна опасност, објави на Фејсбук Федерацијата на планинарски спортови на Македонија (ФПСМ). „Во врска со искачувањето на врвот Лотце од страна на Здравко Дејановиќ, ве известуваме дека на барање на неговото семејство, досега не излеговме со официјални информации. Воедно, ве …

Continue Reading

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Претставникот на Унгарија денеска соопшти дека таа земја гласала против резолуцијата за Сребреница и му се заблагодари на претседателот на Србија Александар Вучиќ за тоа што унгарската заедница секогаш може да смета на него. „Унгарија ги осудува злосторствата и веруваме дека меѓународната заедница треба да биде обединета во оваа смисла. Ние сочувствуваме со жртвите на војната, нивните семејства и нивната …

Continue Reading

Додик: Според демократските принципи, резолуцијата за Сребреница пропадна

Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека, што се однесува до демократскиот свет и она што нè учат, резолуцијата за Сребреница денеска не доби мнозинство во Генералното собрание на ОН и таа пропадна. „На гласањето видовме дека за резолуцијата гласаа 84 земји, што не е ниту огромно мнозинство“, нагласи Додик. Повтори дека Владата на Република Српска го покренала прашањето …

Continue Reading

Спалети го објави спискот на Италија

Селекторот на италијанската фудбалска репрезентација Лучано Спалети денеска го објави поширокиот список на играчи за претстојното Европско првенство кое ќе се одржи во Германија. Италија ја брани титулата европски првак, која ја освои во 2021 година. „Азурите“ до почетокот на Европското првенство ќе одиграат пријателски натпревари со Турција и Босна и Херцеговина. Повик од селекторот не добија Џиро Имобиле и …

Continue Reading

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби не само во нашиот регион туку и во ОН

Српскиот претседател Александар Вучиќ на Генералното собрание на ОН во Њујорк изјави дека усвоената резолуција за Сребреница ќе предизвика поделби не само во регионот, туку и во Обединетите нации. „Никогаш не се случило во Генералното собрание на ОН гласањето за прашањето за геноцидот да не се изгласа едногласно, ова се случува за прв пат затоа што некои луѓе сакаа да …

Continue Reading