Колони возила со српско знаме во Белград и Косовска Митровица за поддршка на Вучиќ

srbija-2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКолони возила со српски знамиња крстосуваат по улиците на Белград, по усвојувањето на резолуцијата за Сребреница.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SERBIA LIVE – BEOGRAD (@serbialive_beograd)

Во центарот на северниот дел на Косовска Митровица вечерва се возеле колони возила со српски знамиња во знак на поддршка за српскиот претседател Александар Вучиќ и неговата борба во Генералното собрание на ОН.

Генералното собрание на ОН денеска усвои резолуција со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и се осудува негирањето на геноцидот и глорификацијата на воените злосторници.

Претставници на 84 земји гласаа за усвојување на Резолуцијата за Меѓународниот ден на сеќавање и сеќавање на геноцидот во Сребреница на пленарниот состанок на Генералното собрание на ОН.

Имаше 19 против и 68 воздржани.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK