Покетино си заминува од Челзи

poketino1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОд Англија пристигнуваат вести дека аргентинскиот тренер Маурисио Покетино ќе го напушти Челзи.

„Сините“ сезоната во Премиер лигата ја завршија на шестото место со 63 бодови.

Со ова изборија пласман во Конференциската лига, што секако не соодветствува со амбициите на клубот.

Особено по огромните инвестиции кои ги имаше Челзи, а Покетино мораше да го плати цехот.

По завршувањето на сезоната, Аргентинецот имаше средба со челниците на клубот и со заедничка одлука беше решено двете страни да се разделат.

Се уште не е познато кој е во плановите на раководството на Челзи за негов наследник.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK