САД велат дека мртвиот ирански претседател имал крвави раце

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој загина во хеликоптерска несреќа во неделата, имал „крвави раце“ поради поддршката на екстремистичките групи во регионот, соопшти денеска Белата куќа. Портпаролот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, изјави за новинарите дека САД ќе продолжат да го бараат Иран одговорен за, како што рече, дестабилизирачките активности во регионот. „Тоа дефинитивно беше човек со многу …

Continue Reading

Три хороскопски знаци кои размислуваат премногу

Сите имаме моменти кога размислуваме премногу, но некои луѓе понекогаш претеруваат, што може да влијае на нивното ментално здравје. Ако сте се запрашале кои се најголемите астролошки аналитичари, ѕвездите ги имаат одговорите. Луѓето родени под овие хороскопски знаци размислуваат премногу. Девица Девиците се познати по нивната прецизност и потреба од ред. Тие се оние кои ќе забележат дека сликата на …

Continue Reading

Нетанјаху: Со кое право не’ споредувате со Хамас додека водиме праведна војна

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека одлуката на обвинителите на Меѓународниот кривичен суд, со која се бара налог за негово апсење, е апсурдна и е насочена кон Израел. „Со гадење ја отфрлам споредбата на хашките обвинители меѓу демократски Израел и масовните убијци на Хамас“, рече Нетанјаху. „Со каква дрскост го споредувате Хамас кој убиваше, палеше, масакрираше, силуваше и ги киднапираше …

Continue Reading

Ливерпул потврди: Слот е замена за Клоп

Ливерпул дефинитивно го потврди доаѓањето на Арне Слот за менаџер. Клубот од Енфилд на социјалните мрежи објави дека токму холандскиот стручњак ќе ги предводи „црвените“ во наредните години. „Ливерпул може да потврди дека Арне Слот се согласил да биде нов менаџер на клубот и тој официјално ќе ја преземе таа функција од 1 јуни, откако ќе добие работна дозвола“, се …

Continue Reading

Америка изрази сочувство за смртта на иранскиот претседател

Соединетите држави денеска испратија „официјални изрази на сочувство“ за смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и други официјални лица во хеликоптерска несреќа, објави Стејт департментот. „Додека Иран избира нов претседател, ние ја потврдуваме нашата поддршка за иранскиот народ и неговата борба за човекови права и основни слободи“, изјави портпаролот на Стејт департментот Метју Милер. Американскиот министер за одбрана Лојд Остин …

Continue Reading

Бајден: Барањето за апсење на Нетанјаху е изедначување на Израел и Хамас

Барањето на обвинителот на Меѓународниот кривичен суд да се издаде налог за апсење на израелските лидери е безобразно и САД не се согласуваат со споредбата меѓу Израел и Хамас, изјави американскиот претседател, Џо Бајден. „Да бидам јасен, што и да се обидува да имплицира овој обвинител, нема изедначување на Израел и Хамас“, рече Џо Бајден. Државниот секретар на САД, Ентони …

Continue Reading

Маж во Тузла ги убил сопругата и двете деца

М.Ч. синоќа во Тузла ги убил сопругата и двете малолетни деца, а потоа си го одзел животот скокајќи од 14 кат од зграда. Маж се самоуби синоќа околу 21 часот и 15 минути, а денеска полицијата во станот го пронашла телото на неговата 34-годишна сопруга и децата на возраст од две и девет години. Според неофицијалните информации кои ги објавија …

Continue Reading

Уапсен врховен судија поради сомненија за примање поткуп

Врховниот судија Наке Георгиев е уапсен поради сомнеж за примање поткуп. „Денеска 20 мај, лишен од слобода е судија од Врховниот суд поради сомневања за сторено кривично дело Примање награда за противзаконито влијание. Судијата е лишен од слобода на лице место при извршување на кривичното дело. Се чекаат натамошни насоки од надлежен јавен обвинител“, велат од МВР. Засега не е …

Continue Reading

Нови детали за трагедијата во Иран: технички дефект е причина за падот на хеликоптерот, јавуваат иранските медиуми

Причината за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси е технички дефект на леталото, јавува иранската агенција ИРНА. „Раиси загина во неделата како последица на хеликоптерска несреќа што се случи поради технички дефект на леталото“, се наведува во извештајот на иранската државна новинска агенција. ИРНА не ја прецизираше природата на дефектот на хеликоптерот, објави ТАСС. Екипите …

Continue Reading