Ливерпул потврди: Слот е замена за Клоп

Arne-slot.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЛиверпул дефинитивно го потврди доаѓањето на Арне Слот за менаџер.

Клубот од Енфилд на социјалните мрежи објави дека токму холандскиот стручњак ќе ги предводи „црвените“ во наредните години.

„Ливерпул може да потврди дека Арне Слот се согласил да биде нов менаџер на клубот и тој официјално ќе ја преземе таа функција од 1 јуни, откако ќе добие работна дозвола“, се вели во соопштението на Ливерпул.

Слот на кормилото ќе го замени Јирген Клоп, кој реши да се пензионира по девет години.

Слот пристигнува по три многу успешни сезони во холандскиот фудбал со Фејенорд, кој го водеше до титулата минатата година и двапати беше менаџер на годината.

Во април со клубот од Ротердам го освои Купот на Холандија со победата над НЕЦ од 1:0.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK