(Видео) Тросар и Едегард го вратија Арсенал на врвот во Премиер лигата

Фудбалерите на Арсенал повторно се лидери во Премиер лигата. Избраниците на Микел Артета победија со 2:0 на гостувањето кај Вулверхемптон, па се пред Манчестер сити со бод и натпревар повеќе. Фудбалерите на Арсенал не се откажуваат од шампионската трка. Славеа во Премиер лигата по елиминацијата од Лигата на шампионите. Голот на Леандро Тросар во последните моменти од првиот дел им …

Continue Reading

Гордана Силјановска-Давкова: Однесувањето на ДУИ е врв на султанатот во Македонија

Денеска, во рамките на својата кампања за претседателка на Македонија, професор д-р Гордана Силјановска-Давкова, одржа говор во Берово. – Врв на султанатот Македонија е она што се случи во Владата? Сте чуле ли некој премиер, па и некој технички премиер да си го слави роденденот со семејството во Владата. Луѓе, не само што ја приватизираа државата, туку и дворци си …

Continue Reading

(Видео) Баерн рутински против Унион Берлин

Фудбалерите на Баерн Минхен ја подобрија формата во финишот од сезоната и по пласманот во полуфиналето во Лигата на шампионите, го забележаа вториот последователен триумф во Бундеслигата. Баварците во 30. коло во германското првенство славеа на гости во Берлин, против Унион со 1:5 (0:2). Избраниците на Томас Тухел се втори на табелата со 13 бодови помалку и натпревар повеќе од …

Continue Reading

САД изгласа помош на Украина: Ова може да го промени текот на војната

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го изгласа законот за дополнителна помош за Украина, дел од пакетот од 95 милијарди долари наменет за сојузниците ширум светот. Демократите ја прославија одлуката со навивање и веење украински знамиња за време на гласањето. Што се однесува до републиканците, 101 беа за, 112 против, додека сите демократи, 210 од нив беа за помош на …

Continue Reading

Пендаровски: Јас сум ваш, вие сте мои, а сите заедно сме наши – ќе успеееме

Зборувајќи пред граѓаните на Василево, кандидатот за претседател Стево Пендаровски потенцираше дека Македонија веќе е горда на постигнатото, а со Христијан Мицкоски и Гордана Силјановска-Давкова државата ќе се врати назад во мрачното минато и единаесет годишниот режим, затоа што како што кажа тој, во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена. „Дали ако дојдат на власт ќе се однесуваат поинаку? Не, никако. Александар …

Continue Reading

Османи: Големиот Eвропски фронт ќе биде моќен штит за растечкиот национализам и ќе стане мост кон Брисел

Кандидатот за претседател на Северна Македонија од Европскиот фронт Бујар Османи денеска ги посети тетовските села почнувајќи од Бозовце, Вешала, Бродец, Шипковица, Лисец, Гајре и др. и разговараше со жителите на овие села за неговата програма како претседател и за крстосницата во која се наоѓа државата што соодветствува со историската важност на неговата кандидатура за претседател. Османи, нагласувајќи дека како …

Continue Reading

Ковачевски: Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги одобриме состојбите во здравството, во судството, во образованието и заеднички да се бориме против криминалот и корупцијата. Од ова, нема откажување! И тоа е факт. Кој кажува друго, лаже, истакна претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски од предизборниот митинг на СДСМ и Коалицијата …

Continue Reading
Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја

Рома без Лукаку против Болоња

Фудбалерот на Рома, Ромелу Лукаку, поради повреда ќе го пропушти натпреварот од 33. коло против Болоња, кој е закажан за в понеделник во Рим. Лукаку се повреди пред два дена, во првото полувреме на реванш натпреварот од четвртфиналето на Лига Европа против Милан (2:1). Италијанските медиуми потсетуваат дека белгискиот напаѓач ја напушти играта во 29. минута поради проблеми со мускулите. …

Continue Reading

Откриена корозија во резервоарите со пречистена радиоактивна вода во Фукушима

Откриена е корозија во внатрешноста на резервоарите што се користат за складирање на пречистена радиоактивна вода во јапонската нуклеарна централа Фукушима Даичи, објави ТЕПКО, компанијата оператор со централата. Од компанијата нагласија дека нема проблем со капацитетот на акумулацијата, но некои од над 1.000 акумулации во фабриката се поставени пред повеќе од 10 години, пренесува Kyodo. Официјален претставник на ТЕПКО рече …

Continue Reading