Османи: Нема да има Влада без договор за ветинг

Кандидатот за претседател од Европскиот фронт Бујар Османи на денешниот митинг пред граѓаните на Дебар ги наброја главните заложби од неговиот Декалог. „Ако имав предизвик, како министер за надворешни работи, да ги отворам преговорите со ЕУ по 17 години чекање, верувајте дека како претседател можам да го завршам процесот за членство во ЕУ во следните 5 години, ќе го искористам …

Continue Reading

Таравари: Бујар Османи доцна се премисли за Отворен Балкан

Кандидатот за претседател на ВРЕДИ, Арбен Таравари, во денешното обраќање на митингот во Желина, меѓу другото, рече дека неговиот противкандидат Бујар Османи сега се сетил да предложи излез од Отворен Балкан, иницијатива на Вучиќ и поддржана од Лавров. „Денес слушнав дека станал пишман за Отворен Балкан и дека ќе предложи излез на Северна Македонија од оваа иницијатива на Вучиќ, поддржана …

Continue Reading

Силјановска -Давкова: Ќе се залагам АРМ секогаш да ги исполнува НАТО стандардите и да вклучва повеќе жени!

„Претседателот е врховен командант на вооружените сили. А вооружените сили се бранителот на територијалната независност и интегритет на Македонија. Во војската мора да има ред! Во војската мора да има хиерархија! Во војската мора да има стандарди“, рече, вечерва, од митингот во Прилеп, кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова. „Особено мора да ги почитуваме НАТО стандардите бидјеќи сме членка на сојузот! …

Continue Reading

Николоски: Од Прилеп му порачуваме на ДУИ, претседател на Македонија се бирало, се бира и ќе се бира од граѓаните на непосредни избори

Пред нас се историски избори за Македонија, избори кои што ќе ја одредат судбината на Македонија во следните 20 до 30 години. Не случајно нервозата е голема и кај Пендаровски со се цело СДСМ и кај ДУИ. Од една страна го гледате Пендаровски почна да навредува, од друга страна ДУИ мисли уште може да уценува. Ни едното ни другото не …

Continue Reading

(Видео) „Ако го интересира Мицкоски кој од неговите најблиски соработници биле кај мене, ќе му кажам“, рече Пендаровски

Вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски беше меѓу жителите на Гази Баба и одговараше на нивните прашања. Граѓаните побараа одговор дали се точни обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека во неговиот кабинет имало тајни преговори за амнестија на политичари. Истакнувајќи дека тој веројатно е најтранспарентниот претседател во историјата на Македонија, Пендаровски рече дека неговата работа во секое време била на увид на јавноста. …

Continue Reading

Бајден: САД се посветени на безбедноста на Израел

Џо Бајден за првпат јавно се осврна на нападот на Иран врз Израел, велејќи дека САД се „посветени на безбедноста на Израел“. „Ние сме посветени на прекин на огнот што ќе ги врати заложниците дома и ќе спречи ширење на конфликтот надвор од она што веќе постои“, рече американскиот претседател во Белата куќа. Тој го изјави ова за време на …

Continue Reading

(Видео) Ковачевски за Силјановска Давкова: Ниту очекувам, ниту барам извинување за навредите, од мене ѝ е простено

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, денеска во своето обраќање на настанот по повод промоцијата на Манифестот подготвен од Социјалдемократската младина на Македонија, порача дека го осудува секој говор на омраза особено ако тоа се однесува на жена. „Сакам многу јасно да го осудам секој говор на омраза кој е искажан од било кој политичар или било кое …

Continue Reading

(Видео) Ковачевски: Манифестот на СДММ е креација на младите кои сакааат да ја креираат иднината во европска држава

Ние денес се бориме за младите да имаат подобро утре, подобри услови за живот, а Манифестот на СДММ е креација на младите кои сакааат да ја креираат иднината во европска држава, порача претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, на денешната промоција на Манифестот подготвен од Социјалдемократската младина на Македонија. Во однос на мерките што до сега се преземени …

Continue Reading

(Видео) Димитриевски: Гласовите на граѓаните му даваат сила и легитимитет на Претседателот на државата да и каже не на извршната и на законодавната власт

Кандидатот за Претседател на Македонија, Максим Димитриевски, од Движењето ЗНАМ- За наша Македонија, вечерва се обрати пред граѓаните на Гостивар. „Влеговме во еден процес којшто се вика одбрана на државата. За да си ја одбраниш државата треба првично да имаш храбри и мотивирани граѓани, рече Димитриевски и додаде дека – спас ќе има ако се кренеме. Зашто спасот е во …

Continue Reading