Бајден: САД се посветени на безбедноста на Израел

bajden1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЏо Бајден за првпат јавно се осврна на нападот на Иран врз Израел, велејќи дека САД се „посветени на безбедноста на Израел“.

„Ние сме посветени на прекин на огнот што ќе ги врати заложниците дома и ќе спречи ширење на конфликтот надвор од она што веќе постои“, рече американскиот претседател во Белата куќа.

Тој го изјави ова за време на средбата со ирачкиот премиер Мохамед Шија ал Судани во Овалната соба.

Бајден рече дека е посветен и на „безбедноста на нашиот персонал и партнерите во регионот, вклучително и Ирак“.

Бела куќа: Тврдењата на Иран дека не предупредиле за нападот 72 часа однапред се лага

Иранскиот напад спектакуларно пропадна, соопшти Белата куќа.

„Овој напад не успеа затоа што беше поразен од Израел, Соединетите Држави и коалицијата на други партнери посветени на одбраната на Израел“, велат тие.

Тие исто така тврдат дека тврдењата на Иран дека испратил 72-часовно предупредување за нападот се лажни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK