Николоски: Од Прилеп му порачуваме на ДУИ, претседател на Македонија се бирало, се бира и ќе се бира од граѓаните на непосредни избори

nikoloski1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПред нас се историски избори за Македонија, избори кои што ќе ја одредат судбината на Македонија во следните 20 до 30 години. Не случајно нервозата е голема и кај Пендаровски со се цело СДСМ и кај ДУИ. Од една страна го гледате Пендаровски почна да навредува, од друга страна ДУИ мисли уште може да уценува. Ни едното ни другото не поминуваат, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски од митингот во рамките на претседателската предизборна кампања во Прилеп.

Николоски додаде, „Стево Пендаровски наместо да одговори зошто штити криминал, зошто ги потпиша спорните измени на Кривичниот законик со кој што се штитат криминалците, наместо да одговори како прифаќа како прифаќа крадени народни пари за финансирање на неговата кампања, и наместо да одговори зошто не осуди ни една криминална афера во Македонија, тој навредува и тоа само го покажува неговото вистинско лице“.

„Гледам дека заедно со СДСМ и со ДУИ се обидуваат да внесат хаос во Македонија. Но, тој хаос нема да се случи и нема да помине. Гледам од ДУИ сеуште мислат дека можат да уценуваат, па велат, доколку сакате ова или она треба да поддржите избор на претседател на државата во Собрание“, рече Николоски.

Од Прилеп, Николоски упати порака до ДУИ, претседател на државата се бирал, се бира и ќе се бира директно од народот на непосредни избори и ниедна уцена нема да помине, затоа што не се во позиција да уценуваат, а граѓаните со масовната излезност и на 24 април и на 8 мај ќе кажат едно големо „не“ на уцените.

Во однос на парламентарната кампања коа почнува за неколку дена, Николоски посочи дека Стево Пендаровски не се појавува на настани заедно со Димитар Ковачевски, туку повремено се појавува со Венко Филипче и затоа, додаде, е чесно да одговорат на неколку работи.

„Прво, дали не ги гризе совеста за она што се случуваше во корона кризата. Прилеп, по број на жители е на врвот на црната статистика во Македонија. Во Прилеп состојбата беше најлоша. Само благодарение на неколку доктори херои, бројките и не беа полоши од тие што се. Во Прилеп, додека Венко Филипче тераше лична промоција и личен ПИ-АР, 608 луѓе го загубија животот, 608 семејства се зацрнија. И гледам дека не го гризе совеста за тоа, не зборува за тоа и повторно решава да тера личен ПИ-АР“, рече Николоски и додаде дека ова податоци околу ковид пандемијата се црни работи и на тоа треба да се потсети за никогаш повеќе да не се повторат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK