Чеферин: „Максимир“ и „Пољуд“ се срамота за фудбалот

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, ја критикуваше инфраструктурата во Хрватска, а посебно се осврна на Хајдук и Динамо. Чеферин во големото интервју за „Национал“ го употреби зборот „срамно“ за да ја опише моменталната ситуација во Хрватска. „Мислам дека фудбалската инфраструктура е срамна. Словенија има подобра инфраструктура од Хрватска, а ние сме помала земја со помалку фудбалски успеси. Иако земјата не …

Continue Reading

МЗТ го декласира Широки

Foto/ MZT Skopje Aerodrom/ Petr Stojanovski Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром направија голем чекор кон пласманот во полуфиналето во плеј-офот, во АБА 2 лигата. Во СЦ „Јане Сандански“, МЗТ го победи Широки со 85:69. МЗТ до победата дојде благодарение на „подолгата“ клупа и одличната игра во второто полувреме. Гостите првиот дел го добија со 37:41, предводени од Јукиќ и Јануковиќ. …

Continue Reading

Николоски: Тренчевска зема дебели пари од фондацијата Сорос за да застапува родова еднаквост, за ВМРО-ДПМНЕ тоа е неприфатливо, мажите се мажи, жените се жени, родителите се родители и тоа никој не може да го промени

Број два на листата во четвртата изборна единица од СДС е доскорешната министерка за труд и социјална политика Јована Тренчевска, ја знаете добро, која што нашите деца сака да ги учи дека немало разлика дали се машки или женски, дека немало родители, туку имало родител 1 и родител 2, и води некакви си таканаречени родови политики за кои што земаат …

Continue Reading

(Видео) Поплави во Русија, илјадници луѓе мораа да ги напуштат своите домови, цели села ги проголтаа излеаните реки

Русија соопшти дека ситуацијата е „многу, многу напната“, бидејќи поплавите продолжија да се зголемуваат во градот Оренбург и околните области. – Големи количества вода пристигнуваат во нови региони – предупреди портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Нивото на водата во реката Урал во близина на Оренбург се искачи на над 10 метри, објави новинската агенција РИА, многу над точката на прекин. …

Continue Reading

Четири лица загинаа во рускиот напад на Одеса, меѓу кои и 10-годишно девојче

Четири лица, меѓу кои и 10-годишно девојче, загинаа во руски ракетен напад врз областа Одеса, а уште седум лица се повредени, објави гувернерот на областа Одеса, Олег Кипер. „Русија го нападна регионот Одеса со балистички ракети „Искандер-М“ од 18 до 18:30 часот по локално време“, изјави Кипер без да прецизира колку проектили го погодиле регионот, пишува Киев Индипендент. Меѓу повредените …

Continue Reading

Гордана Силјановска Давкова: Пендаровски не може да ме види заради реките народ кога сум долу, а кога сум на говорница не сака ме слуша затоа што јас кажувам сè што тој не смее да каже

„Стево Пендаровски секој ден тврди дека ме немало никаде и дека ме заменил господинот Христијан Мицкоски. Знаете ли зошто не може да ме види? Заради реките народ кога сум долу, а кога сум горе, тука на говорницата, не сака да ме види затоа што не сака да ме слуша оти сè што тој не кажува, јас кажувам, сè што тој …

Continue Reading

Николоски до Филипче: Прашањата на граѓаните не се црна кампања, одговори каква е твојата улога во пожарот на модуларната болница во Тетово каде изгоре 14 живи луѓе и случајот Онкологија во кој не им беше даван лек на болните од рак за да се полнат туѓите џебови

Александар Николоски, потпретседателот на и носител на изборната единица 4 од ВМРО-ДПМНЕ денеска на митинг во општина Василево рамки на претседателската кампањата му порача на Венко Филипче носител на изборната единица 4 од СДС, дека тој не води црна кампања против него, туку дека граѓаните очекуваат одговор на 5 прашања, меѓу кои каква е неговата улога во прерано згаснатите 14 …

Continue Reading

Спасовски со младите од Куманово: Пендаровски е единствен кандидат кој го застапува европскиот концепт

Носителот на Изборната единица 2 од СДСМ и Коалицијата за европска иднина денеака со младите од Куманово разговараше за Манифестот на СДММ и за европскиот концепт. „Најдобрата енергија ја носат младите луѓе. Го промовиравме Манифестот на СДММ за европска иднина во Македонија – токму од мое, борбено Куманово! Ги остваруваме стратешките цели – членка на НАТО сме и ги почнуваме …

Continue Reading

Мицкоски за СДСМ и ДУИ: Овде од Радовиш оставаат директор да биде човек кој продава дрога, тепа полиција, но наскоро ќе дојде крајот на ова

Македонија е земјата со најголема стапка на криминал во Европа. Со најголема инфлација и рекордер по сиромаштија. Над 600 илјади луѓе живеат со 150 денари на ден. 80 илјади луѓе живеат во екстремна сиромаштија со 60 денари на ден. Македонија е на врвот по индексот на мизерија. Косово се гради и стана центар во споредба со Македонија, а Македонија не …

Continue Reading