(Видео) Шок во Зеница – Украина за три минути ја елиминира БиХ

Украина, Грција, Грузија, Исланд, Полска и Велс ги задржаа шансите за пласман на Европското првенство во Германија. Сите со исклучок на Украина лесно ги минаа своите противници. Украинците во Зеница ја победија Босна и Херцеговите со головите во 85. и 88.минута. Избраниците на Саво Милошевиќ водеа против Украина од 57. минута со автоголот на Микола Матвиенко, но во самиот финиш, …

Continue Reading

Салиу по нападот од извршителката Јакимовска: Ме изгреба, физички ме нападна и ми го скина кабелот на микрофонот

Денеска беше физички нападнат новинарот Фуркан Салиу додека подготвувал сторија за извршителката Весна Јакимовска. Како што вели тој за Макфакс, извршителката го изгребала, физички го нападнала и го оштетила неговиот микрофон. „Ќе видите како реагира еден извршител кој си има работа со човечки судбини, ама овде изгледа работи како да ги уништи тие судбини„ рече Салиу во своето обраќање на …

Continue Reading

Таравари на заеднички ифтар со децата со посебни потреби

Претседателот на Алијансата за Албанците и кандидат за претседател од коалицијата ВРЕДИ, Арбен Таравари, беше на ифтар со децата со посебни потреби, нивните родители, старателите и лица кои се грижат и се занимаваат со нив. Ифтарот беше оргабизиран по повод 21 март – Меѓународниот ден на лицата со Даунов синдром. „Овој ифтар е посебен кога сте во друштво на оние …

Continue Reading

Израелците тврдат дека убиле уште 50 милитанти во близина на болницата во Газа

Во продолжението на офанзивата на израелската армија врз болницата Ал Шифа во градот Газа, загинаа уште педесетина милитанти, соопшти  израелската армија. Израелските сили објавија и дека пронашле складишта за оружје. Цивилите, пациентите и лекарите не се повредени, а медицинската опрема не е оштетена, тврдат од армијата. Израелските сили упаднаа во најголемата болница во Појасот Газа во понеделникот рано наутро во …

Continue Reading

(Видео) Русија ја прегази Србија во пријателски натпревар

Фудбалерите на Србија загубија од Русија со резултат 4:0, во пријателски натпревар одигран на стадионот „Лав Јашин“ во Москва. Србија е првата европска репрезентација која одигра натпревар со Русија од почетокот на војната во Украина. Клучен момент на натпреварот беше црвениот картон за Милан Гајиќ во 19. минута откако го повлече дресот на Данило Хлушевич. Пеналот го реалзиираше Антон Миранчук …

Continue Reading

Освен со лични карти со старото име, во Црна гора да се влегува и со старите патни исправи, побара Тошковски

Денеска и утре во Крањ, Република Словенија делегација предводена од министерот за внатрешни работи Панче Тошковски учествува на министерска конференција во рамки на Брдо процесот. На првиот ден министерот Тошковски оствари билатерална средба со министерот за внатрешни работи на Црна Гора, г. Данило Шарановиќ на која се разговараше за соработката меѓу двете министерства и можноста за нејзино продлабучување. На средбата …

Continue Reading

ЗНМ: Oсуда за нападот кон колегата Фуркан Салиу од страна на извршителката Весна Јакимовска

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осудува денешниот физички напад кон новинарот Фуркан Салиу од страна на извршителката од Кичево, Весна Јакимовска. Овој скандалозен настан следува по серијата истражувачки стории поврзани со извршителката од страна на ПорталИкс и Салиу, кој денеска при земање на изјава од извршителката бил физички нападнат од неа и притоа се здобил со повреда на …

Continue Reading

Филипче ги поддржува барањата на приватните специјализанти: Тие го бараат само она што го заслужуваат

„Клучно за развојот на сите млади лекари е да им пренесуваме знаење. Но, тоа не е доволно. Потребно е тие да бидат соодветно платени за својот труд. Од нивната работа зависи и здравјето на граѓаите денес и во иднина. Тие го бараат само она што го засчужуваат“, вели поранешниот министер за здравство Венко Филипче. „Ги поддржувам барањата на приватните специјализанти …

Continue Reading

(Видео) Русија започна масовно производство на бомби од три тони, можат да уништат кој било европски град

Русија започна со масовно производство на експлозивни бомби од три тони што планира да ги користи во Украина, соопшти  нејзиното Министерство за одбрана, додавајќи дека производството на воздушни бомби ФАБ-3000 започна во февруари. Сергеј Шојгу, министерот за одбрана, бил информиран и дека се зголемило масовното производство на неколку други бомби – ФАБ-500 и ФАБ-1500, објави руски Спутник, а објавено е …

Continue Reading