Лукашенко: Исходот од претседателските избори во Русија е сериозен сигнал за Западот

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ги коментираше резултатите од претседателските „избори“ во Русија. „Исходот од претседателските избори во Русија е сериозен сигнал за Западот, кој сметаше на протресување на ситуацијата во Русија одвнатре. Тие не можеа да го направат тоа на првата линија, па се обидоа да го направат тоа одвнатре, но и тие не успеаја“, рече Лукашенко, цитиран од …

Continue Reading

Ковачевски: Треба да одлучиме дали ќе чекориме по патот кон ЕУ, или ќе се вратиме назад во изолација и неизвесност

СДСМ е опција која носи надеж, обезбедува подобар и подостоинствен живот за сите, опција која не е откажува од европскиот пат, порача претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, на вечерашното отворање на промотивниот штаб на СДСМ, во Куманово. „Ние треба да одлучиме дали ќе чекориме по патот кон Европската Унија во која ќе биде подобро за сите или …

Continue Reading

Ковачевски: Поголеми плати и пензии, СДСМ направи многу за подобар живот, но мораме повеќе

На вечерашното отворање на промотивниот штаб на СДСМ во Куманово, претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, порача дека со СДСМ сигурна е иднината во ЕУ, поголеми плати и пензии за европски животен стандард. Ковачевски потенцираше дека во изминатите седум години СДСМ направи многу за подобар и подостоинствен живот во нашата Македонија, се зголемија просечната и минималната плата, а …

Continue Reading

Драма на лет за Лондон: Патник се обидел да се убие во тоалетот на авионот

Пилотот на авионот принудно слетал откако патник наводно се обидел да се самоубие за време на летот. Патувањето од Бангкок до Лондон завршило драматично, откако стјуардесите наишле на страшна сцена. Наводно патникот бил пронајден во тоалетот во моментот кога се обидувал да стави крај на животот, пренесуваат медиумите. Британскиот таблоид „Сан“ наведува дека на помош на патникот дошле стјуардесите и …

Continue Reading

Ковачевски: Мицкоски само ќе продолжи каде застана Груевски, ДПМНЕ не може да донесе промена

Мицкоски само ќе продолжи каде застана Груевски, ДПМНЕ не може да донесе никаква промена, рече вечерва во Куманово претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во обраќање при отворање на промотивен штаб на партијата. -Никој од нас не заборавил како изгледаше кога менторот на Мицкоски, Груевски нѐ заглави и не донесе до дното. Мицкоски, само ќе продолжи таму каде што неговиот ментор …

Continue Reading

Јакимовски за ставањето на црната листа: Ниту Американци, ниту свети Американци нема да ни кажат кој ќе ни ја води Македонија

Градоначалникот и кандидат за претседател на Македонија, Стевчо Јакимовски на вонредна прес конференција изјави дека е изненаден од одлуката на Стејд Департментот за ставањето на црната листа. Како поинаку да го сфатиме овој акт на насилие, освен како директно мешање во изборниот процес во Македонија, рече Јакимовски. „Ова е кукавички чин на оние што го губат тлото под нозете, па …

Continue Reading

Костадиновска-Стојчевска: Го исполнивме аманетот на нашите предци, до крајот на 2025 година, нов „Центар за македонски јазик“ во Љубојно

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, директорката на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“, Елена Јованова-Грујовска, и Елизабета Бандиловска, член на Советот за македонски јазик, денеска во преспанското село Љубојно направија увид во започнатата реконструкција и адаптација на старото училиште „Димитар Влахов“ во „Центар за промоција на македонскиот јазик“. „Владата, Министерството за култура и Заводот и музеј од Битола со сето …

Continue Reading

Руските сили нападнаа локација каде што командантите на украинската безбедност и одбрана одржуваа состанок

Руските сили нападнаа локација каде што командантите на украинската безбедност и одбрана одржуваа состанок, тврди во понеделникот Министерството за одбрана. Нападот беше спомнат накратко во дневниот брифинг на Министерството за печатот. Се наведува дека воените команданти и нивните колеги од Службата за безбедност на Украина (СБУ) биле присутни. Состанокот беше споменат меѓу целите избрани за руски воени авиони, ракетни напади …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ: Црната листа на САД е удар за СДС, Јанева ја користеа за реваншизам против неистомислениците, а Јакимовски за пресметка со ВМРО-ДПМНЕ

Железната тупаница на СДС со која се фалеа дека ќе донесе правда, Катица Јанева денеска е прогласена за непожелна личност во САД, поради криминал и корупција. Јанева која за СДС беше синоним за правда, од денеска се наоѓа на црната листа на нашиот стратешки партнер САД, велат од ВМРО-ДПМНЕ. СДС, додаваат тие, даваше најголема поддршка на СЈО и Јанева, злоупотребувајќи …

Continue Reading