(Видео) Минималец на Интер против Атлетико, ПСВ и Борусија ремизираа

Интер стекна минимална предност над Атлетико Мадрид, а ПСВ и Борусија Дортмунд одиграа 1:1 во првите осминафинални натпревари во Лигата на шампионите. Во дербиот на оваа фаза, на „Џузепе Меаца“, Интер го победи Атлетико со голот на марко Арнаутовиќ во 79. минута. Интер профитираше од грешката на Реинилдо Мандава, која му го отвори патото кон голот на Лаутаро Мартинез, неговиот …

Continue Reading

(Видео) Халанд погоди, Сити го совлада Брентфорд

Ерлинг Халанд му днесе значајни три бода на Манчестер сити во борбата за шамшионската титула. Сити, вечерва, славеше над Брентфорд 1:0. Сити сега има бод помалку од лидерот Ливерпул. Долго му требаше на Сити да го скриши отпорот на гостите од Лондон. Тоа се случи во 71. минута кога Халанд го постигна единствениот гол. Во првото полувреме имаше шанси на …

Continue Reading

Од 6-та владина седница: Решение за именување членови на Националниот совет за развој

Влaдата на денешната седница ја разгледа и усвои и Информацијата со Предлог – решение за именување членови на Националниот совет за развој, на предлог на Генералниот секретаријат на Владата и донесе Решение за именување членови на Националниот совет за развој. Од страна на Владата, претходно, беше донесeна Одлука за формирање на Национален совет за развој, како постојано советодавно тело на …

Continue Reading

САД ставија трето вето на резолуцијата за Израел и Хамас, има алтернативен предлог

Соединетите држави повторно ставија вето на предложената резолуција на Советот за безбедност на ОН за војната меѓу Израел и Хамас, блокирајќи го барањето за итен хуманитарен прекин на огнот. Предлогот за резолуција презентиран од Алжир беше поддржан од 13 членки на Советот за безбедност, а Британија беше воздржана. Тоа е третпат САД да стават вето на предложената резолуција на Советот …

Continue Reading

Финска: Илјадници луѓе чекаат на руската страна од границата, тоа е закана

Финска денеска објави дека илјадници мигранти од трети земји чекаат да ја преминат границата и да влезат на нејзина територија од Русија. Минатата година Финска ги затвори сите гранични премини на границата со Русија долга 1.340 километри поради големиот пораст на бројот на мигранти кои немаа валидни документи за влез во Европската унија. Хелсинки ја обвинува Москва дека само ги …

Continue Reading

Американски историчари: Бајден е 14-ти најдобар претседател на САД, а Трамп е најлош

Последните анкети не одеа баш во корист на американскиот претседател Џо Бајден. Тој има помал рејтинг од сите претседатели до Двајт Ајзенхауер во оваа фаза од нивниот мандат, а во анкетите заостанува дури и зад поранешниот претседател Доналд Трамп, со кого најверојатно ќе има реванш на есен. Но, се појави една анкета во која Бајден е далеку пред Трамп. Новата …

Continue Reading

Владата го утврди текстот за измени на Законот за прогласување на Старото градско јадро на Охрид со цел зголемена заштита, согласно препораките на УНЕСКО

Владата утврди текст на Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за прогласување на старото градско јадро на Охрид за културно наследство од особено значење. Со измените на Законот, како што е образложено од предгагачот, Министерството за култура, се зголемува заштитата на споменичката целина на Старото градско јадро на Охрид, согласно препораките и Одлуките на Комитетот за светско …

Continue Reading

Путин испрати порака до Америка: Не сакаме нуклеарно оружје во вселената

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва се противи на распоредување нуклеарно оружје во вселената, а неговиот министер за одбрана ги отфрли американските тврдења дека Русија планира да го стори тоа. Неименуван извор изјави за Ројтерс минатата недела дека Вашингтон има нови информации за руските нуклеарни капацитети и дека Москва се обидува да развие оружје што може да се …

Continue Reading

Кривична против неколкумина од Тетовско за насилство: двајца повредени со нож, бил репетиран и пиштол

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 68-годишниот А.Р. од село Горно Седларце, 32-годишниот А.Р., 38-годишниот С.Р., 49-годишниот Р.Р., сите од село Радиовце, тетовско, 38-годишниот Л.М. и 24-годишниот И.М., двајцата од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“, извести МВР. „На 04.08.2023, по претходна расправија во угостителски објект во с.Волковија, општина Брвеница помеѓу првопријавениот и Ф.М., која …

Continue Reading