(Видео) Галагер го предводеше Челси до победата кај Кристал Палас

Челси ја прекина серијата од два порази во Премиер лигата со победата над градскиот ривал Кристал Палас. Поранешниот играч на Кристал Палас, Конор Галагер ги предводеше „сините“ до победата 3:1. Челси славеше на гостински терен и покрај тоа што одигра лошо прво полувреме. Во тој период Палас постигнаа гол. Во 30.минута, Џеферсон Лерма испрати проектил од 25 метри и го …

Continue Reading

(Видео) Шок во Торино – Удинезе го победи Јувентус

Удинезе по пауза од девет години успеа да го победи Јувентус во Торнио. Во последниот натпревар од 24.коло, Удинезе славеше со 1:0. Јувентус, на 14 рунди до крајот на сезоната, се чини дека испадна од шампионската трка. Поразот од Удинезе го остави на седум бода од Интер кој има и натпревар помалку од „старата дама“. Неверојатно но вистинито Удинезе вечерва …

Continue Reading

Дубаи воведува летечко такси

Обединетите Арапски Емирати потпишаа договор за воведување на летечка такси услуга до 2026 година, а Дубаи ќе стане првиот град во светот кој ќе почне со комерцијалната такси услуга, јавува Анадолија. Новинската агенција Емирати објави на платформата X дека воздушното такси „Joby Aviation S4“ е дизајнирано да прими пилот и четворица патници и има нула емисија на издувни гасови. Таксито, …

Continue Reading

Зимска бура му се заканува на Њујорк: училиштата преминуваат на онлајн настава, издадени итни предупредувања

Државните училишта во Њујорк утре се префрлаат на онлајн настава поради најавеното зимско невреме, најави градоначалникот на тој град, Ерик Адамс. „Вечерва не очекува зимско време, поради што би можеле да наврнат од 12 до 20 сантиметри снег“, напиша Адамс на социјалната мрежа Икс. Националната метеоролошка служба претходно објави дека зимската бура ќе ја погоди областа од централна Пенсилванија до …

Continue Reading

Камерон: Израел треба добро да размисли пред да започне акција во Рафа

Шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон оцени дека Израел треба добро да размисли пред да започне нова воена операција во Рафа, на југот на Појасот Газа, каде има околу милион палестински бегалци. Невозможно е да се види како може да се води војна меѓу овие луѓе. Немаат каде да одат, рекол Камерон, пренесува Ројтерс. Ние сме многу загрижени и сакаме …

Continue Reading

На американската влада и’ е скапо да ја одржува конфискуваната јахта на богат Русин, сака да ја продаде

Американската влада објави дека годишно троши повеќе од седум милиони долари за одржување на конфискуваната јахта „Амадеа“ на рускиот олигарх Сулејман Керимов, кој е под американски санкции, па побара од судот бродот да се понуди на продажба на аукција. Во 2022 година властите на Фиџи ја зазедоа „Амадеа“ долга 106 метри во согласност со наредбата на американската влада, поврзана со …

Continue Reading

Илир Демири и Наим Бајрами избрани за министри за здравство и администрација

Собранието попладнево на седница ги избра Илир Демири и Наим Бајрами од Алијансата за Албанците за министри за здравство и за информатичко општество и администрација. Демири и Бајрами се избрани со 63 гласа „за“, ниту еден и воздржан Тие доаѓаат на местото на Фатмир Меџити и Азир Алиу кои во петокот беа разрешени, откако го поддржаа претседателот на Алијансата за …

Continue Reading

Американскиот министер за одбрана го откажа патувањето во Брисел

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин го откажа своето патување во Брисел каде што требаше да учествува на средби со други министри за одбрана на земјите членки на НАТО, изјави денеска американски функционер, еден ден откако шефот на Пентагон беше примен во болница. Официјалниот претставник, кој не сакаше да биде именуван, рече дека состанокот за одбранбените потреби на Украина, познат …

Continue Reading

Автомобил влета во автобусот со играчите на Реал во Германија

Реал Мадрид утре од 21:00 часот гостува кај РБ Лајпциг во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите. Шпанците се фаворити за пласман во следната фаза, а во натпреварот влегуваат по победата од 4:0 над второпласираната Жирона во Примера. Лајпциг, пак, излегува во нешто послаба форма, бидејќи во последните пет натпревари има три порази. Патувањето на Реал во Германија беше …

Continue Reading