Градот Скопје обезбеди термос инсулински торбички со фреон за 300 дечиња со дијабет тип 1

Градот Скопје обезбеди термос инсулински торбички со фреон за 300 дечиња со дијабет тип 1, кои го олеснуваат складирањето и чување на инсулинот кој го користат на константна температура. Во просториите на градот Скопје, Градоначалничката Данела Арсовска, заедно со Катерина Јовановска, член на комисијата за унапредување на правата на пациентите и член на Советот на Град Скопје и претставници на …

Continue Reading

Русија ги осуди американските воздушни напади

Русија ги осуди воздушните напади на Америка во Ирак и Сирија и повика ситуацијата да биде разгледана од Советот за безбедност на ОН. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова рече дека нападите биле „намерно дизајнирани за дополнително да ги разгорат“ тензиите на Блискиот Исток. „Со напаѓање, речиси без пауза, објектите на наводните проирански групи во Ирак и …

Continue Reading

Сабота посветена за барањата на граѓаните во општина Кисела Вода

Уште една работна сабота во кабинетот на градоначалникот Орце Ѓорѓиевки. Ден посветен на граѓаните кои имаат некакво барање, проблем или изразиле желба да остварат средба со него. Со повеќе од 70 граѓани тој раговараше телефонски, со дел лично се сретна. Барањата се евидентирани и веднаш ќе се пристапи кон нивно решавање. Ќе се работи до крај на денот, по потреба …

Continue Reading

Гази Баба доделува 4.000.000 денари за поддршка на граѓанскиот сектор

Општина Гази Баба преку јавен оглас доделува 4.000.000 денари за финансиска поддршка за реализација на проекти од здруженија на граѓани и фондации. За јавниот оглас, градоначалникот Бобан Стефковски информираше на својата официјална страна на фејсбук на која напиша: ОБЈАВЕН ЈАВЕН ПОВИК: 4.000.000 денари за финансирање на проекти на Здруженија на граѓани и фондации! Почитувани граѓани, Објавен е јавниот повик за …

Continue Reading

Левица: На само еден ден пред одбележувањето на 152 години од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, квинслишката Влада нема најава за чествување на овој настан

На само еден ден пред одбележувањето на 152 години од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, квинслишката Влада нема никаква најава за чествување на овој настан, реагира Левица. „За разлика од претходни години, кога се организира свечена манифестација на која се покануваат различни организации и политички партии, оваа година изостанува било каква покана. Освен една штура најава за собраниска делегација …

Continue Reading

Експлозија на бомба во Атина, предизвикана е само материјална штета

Експлозивна направа била поставена синоќа во центарот на Атина во близина на Министерството за труд на Грција. Од експлозијата е предизвикана мала материјална штета, јавуваат медиумите. На експлозијата и претходел анонимен телефонски повик во весникот „Ефимерида тон сидактон“ со предупредување дека е поставена бомба, која ќе експлодира за 40 минути. Од грчката полиција соопштија дека веднаш откако биле информирани од …

Continue Reading

Тројца повредени во напад со нож на железничка станица во Париз

Три лица се повредени, а од нив едно е во критична состојба при напад со нож кој се случил утрово на железничка станица во Париз. Во соопштението на париската полиција се наведува дека осомничениот напаѓач е уапсен и кај него била пронајдена италијанска возачка дозвола, пренесува весникот „Фигаро“. Париската полиција потврди дека во нападот со нож се повредени три лица, …

Continue Reading

Кина бара Украина да ги отстрани кинеските компании од списокот на спонзори на војната

Кина бара Украина веднаш да ги отстрани сите 14 кинески компании од списокот на компании кои Киев ги назначи како „меѓународни спонзори на војната“, пренесува „Ројтерс“. Овој потег дојде откако кинескиот амбасадор минатиот месец им кажа на украинските власти дека присуството на кинески компании на споменатата листа е штетно за дипломатските односи меѓу двете земји. „Кина цврсто се спротивставува на …

Continue Reading

Реакција на Општина Аеродром: Додека СДСМ се занимава со градоначалникот на Аеродром, државата тоне во корупција, криминал и нефункционалност

Коалицијата СДСМ и Арсовска продолжува да шири лаги и дезинформации за Аеродром, политичката групација која ја потона државата во корупција и криминал и го затрупа Аеродром во ѓубре и отпад, денес повторно преку прес конференција се обидуваат да ги излажат граѓаните, реагираат од општина Аеродром. „Аматерски, како што е нивната „грижа“ за нашата општина, така денес со беспрекорна леснотија обвинуваат …

Continue Reading