Атлетико го потпиша „малиот Де Брујне“

Атлетико Мадрид го претстави второто засилување во зимскиот преоден рок. По голманот Хорасио Молдаван, во Мадрид пристигна и поранешниот фудбалер на Антверпен, Артур Вермерен (18). Вермерен веројатно е најталентираниот играч за врска во Европа, тој е вистинско откровение во европскиот фудбал, постигна гол против Барселона во Лигата на шампионите и беше капитен на тимот, а веќе и дебитираше и за …

Continue Reading
Откако извиси за Кепа, Баерн тргна по голманот на Севилја

Составена листата на играчи кои на лето заминуваат од Каталонија

Барселона состави трансфер листа за летниот преоден рок. Според шпанските медиуми од актуелниот состав тројца сигурно ќе го напуштат клубот. Прв на листата е дефанзивецот Андреас Кристенсен. Тој пристигна во летото 2022 година од Челзи, како слободен играч. Речиси е стандарден во тимот, но се чини дека Чави нема голема доверба во него. Вкупно, Данецот досега одигра 56 натпревари. Втроито …

Continue Reading

Данска ќе се бори за златото на ЕП

Светскиот првак Данска ќе се бори за европската титула откако во второто полуфинале, ја победи Германија со 29:26 (12:14). Германија добро го отвори натпреварот, константно имаа предност во првиот дела, а на полувреме заминаа со предност од два гола. Данците во вториот дел ја презедоа контролата, благодарение на голманот Нилсен. Во 13 минути и дозволија на Германија да постигне само …

Continue Reading

(Видео) Спасовски со тимот: Со љубов кон татковината го трансформиравме МВР во „МВР за граѓаните”

Вечерва, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во Клубот на пратеници се сретна со соработниците и поширокото раководство на МВР. „Нема ништо поубаво од тоа да сте со својот тим од МВР, со чувство на длабока благодарност и искрено задоволство за сè што заедно постигнавме во текот на мојот мандат како министер за внатрешни работи на Република Северна Македонија”, рече …

Continue Reading

Влада: Предлог измените на Законот за рестриктивни мерки едногласно поддржани и доставени до Собранието

Владината прес-служба вечерва соопшти дека на 221-та владина седница одржана на 16 јануари со консензус, едногласно е изразена политичка волја до Собранието на Република Северна Македонија да се поднесе Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за рестриктивни мерки, кој ќе биде усогласен со македонското законодавство. „На посочената владина седница, Владата го разгледа Предлогот на закон за изменување …

Continue Reading

(Видео) Вучиќ го нападна медиумот „Н1“, а потоа сфати дека зборува за погрешна телевизија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на медиумска конференција во Врање имаше конфликт со српската телевизија „Н1“ и нивните новинари. На новинарско прашање за постизборната коалиција во Белград, тој рече дека не се занимава со тоа и дека не знае дали има некакви договори меѓу неговата партија и дел од движењето „Ние – гласот на народот“, претставуван од Александар Јерковиќ. …

Continue Reading

Шарл Мишел се откажува од кандидатурата на европските избори

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска изјави дека се откажува од својот план да се кандидира за функцијата пратеник во Европскиот парламент. „Нема да бидам кандидат на европските избори. Сите мои напори ќе ги посветам на моите сегашни обврски додека не завршат“, напиша Мишел на Фејсбук. Одлуката на Мишел претходно овој месец да се кандидира на изборите во јуни …

Continue Reading

Кралот Чарлс закрепнува добро по операцијата, пренесуваат британските медиуми

Британскиот крал Чарлс е „добро“ откако беше опериран поради зголемена простата. Чарлс бил виден како влегува во лондонска клиника со кралицата Камила во петокот наутро – истата болница која се грижи за принцезата од Велс по абдоминална операција. Камила ја напушти приватната болница попладнето истиот ден и изгледаше расположено додека им се насмевна на новинарите пред да влезе во нејзиниот …

Continue Reading

(Видео) Талат Џафери денес мандатар, в недела премиер

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот на Талат Џафери за состав на техничката влада, чиј мандат ќе трае до парламентарните избори закажани за 8 мај. Како што соопштија од кабинетот на Пендаровски, македонскиот претседател му додели мандат на Џафери да ја формира привремената влада врз основа на Уставот на РСМ и согласно Законот за Влада. Мандатот …

Continue Reading