(Видео) Вучиќ го нападна медиумот „Н1“, а потоа сфати дека зборува за погрешна телевизија

Видео-Вучиќ-го-нападна-медиумот-„Н1-а-потоа-сфати-дека.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на медиумска конференција во Врање имаше конфликт со српската телевизија „Н1“ и нивните новинари. На новинарско прашање за постизборната коалиција во Белград, тој рече дека не се занимава со тоа и дека не знае дали има некакви договори меѓу неговата партија и дел од движењето „Ние – гласот на народот“, претставуван од Александар Јерковиќ.

Тој рече дека му е важно да победи убедливо и дека неговата партија успеала во тоа.

„Убедливо ги победивме овие ваши штитеници. Знам дека сте среќни поради тоа, исто колку и јас. Добивме десетици гласови повеќе од тие“, и рече Вучиќ на новинарката од „Н1“.

Тој се пожали на „тешките услови и грозоморната кампања“ што се води против него и неговата партија.

„Можеби сте во право кога зборувате за мене, но само слушајте што зборува вашата телевизија, а не вие ​​лично“, изјави тој.

„Најавуваат дека сме ги украле изборите, ме обвинуваат дека сум крадец и не ми дозволуваат да одговорам, не можам да дојдам на телевизија каде целото мое семејство го нарекуваат семејство на криминалци, а јас секојдневно сум нечесен и Хитлер, фашист и се друго…“ продолжи тој.

Новинарката рече дека не е точно дека не може да дојде во „Н1“ и дека тоа му се ускратува, туку дека тој не сака.

„Не ми паѓа на памет да дојдам таму…“, продолжи тој.

„Може ли да завршам сега? Ти благодарам што си доволно љубезна да ме прекинеш само пет пати во последните 3 секунди. Тие прават нешто што е најголемата измама цело време, а кога ќе им кажеш дека не е вистина, тие велат дека се под напад и дека се прогонувани. Всушност што сакате да не смееме ништо да одговориме, да не смееме ништо да кажеме? Дека не смеам да кажам дека не сум крадец затоа што не сум и дека ништо не сум украл. Јас ги немам пријавените 619 милиони евра, но тие …“, изјави Вучиќ.

На прашањето што е погрешно кажано за него конкретно на „Н1“, тој одговори: „Да речеме дека не е точно дека јас сум Адолф Хитлер и не е многу учтиво кога ја пцуеш мајката на претседателот на Републиката. Како се вика тој Видојковиќ што ја пцуеше мајка ми. Во право си, не е од „Н1“, туку од „Нова“ е“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK