Еден загинат во сообраќајката на патот Гевгелија-Богданци

Едно лице загина во тешката сообраќајна несреќа што се случи вечерва во 19:45 часот на патот Гевгелија-Богданци. Според СВР Струмица во сообраќајката учествувале четири патнички возила. Екипа на гевгелиската противпожарна едница е излезена со едно противпожарно возило и тројца пожарникари, а екипа на ПС Гевгелија врши увид на местото на настанот, извести ЦУК. Сообраќајот се пренасочува преку село Богородица.

Continue Reading

Мистерија за здравствената состојба на Кејт Мидлтон: се опоравува од операција во луксузна болница, децата не смеат да ја видат, а лекарите шпекулираат што и се случило

Принцезата од Велс Кејт Мидлтон од пред 3 дена е во болница во Лондон каде мораше да оди на операција на абдоменот. Палатата Кенсингтон објави дека операцијата била успешна и дека принцезата ќе остане во болница помеѓу 10 и 14 дена. Како што пишува Дејли Мејл, Кејт Мидлтон по операцијата се чувствува добро и опоравувањето оди добро. Од палатата не …

Continue Reading

(Видео) Британците тестираа ново ласерско оружје кое уништува беспилотни летала

Армијата на Обединетото Кралство го изврши првото тестирање на ласер со голема моќност против воздушни цели, оружје што користи „интензивен сноп светлина“ за уништување на беспилотни летала, пишува „Скај Њуз“. Британското Министерство за одбрана соопшти дека најновото тестирање на системот „ДрагонФајр“ означи „голем чекор кон вистинската употреба на оваа технологија“. „ДрагонФајр“ е оружје што може да пресретне секоја видлива цел …

Continue Reading

Несреќа на патот Богданци – Гевгелија, сообраќајот во прекин во двата правци

Од 19:45 часот сообраќајот на регионалниот пат Богданци – Гевгелија е во прекин во двата правци, поради сообраќајна несреќа, извести АМСМ. Сообраќајот се пренасочува преку село Богородица.

Continue Reading

Алек Болдвин обвинет за убиство од небрежност

Поротата во Ново Мексико го обвини американскиот актер Алек Болдвин за убиство од небрежност за време на снимањето на филм во октомври 2021 година. Болдвин претходно беше обвинет за смртта на снимателката, но обвиненијата беа отфрлени минатиот април, само две недели пред почетокот на судењето, пишува Би-би-си. Локалните обвинители наведуваат дека нашле дополнителни факти поради кои бараат ново судење. Потсетуваме, …

Continue Reading

ЦУК апелира: Внимателно возење на планинските превои со зимска опрема, доволно гориво

Центарот за управување со кризи (ЦУК) апелира до граѓаните да патуваат внимателно во текот на утрешниот ден и в недела, ако тоа е неопходно, со доволно гориво во резервоарите, а секако и со соодветна зимска опрема за возилата на повисоките места и планинските превои, бидејќи е можно да се формираат навеви од снег и патните правци во одреден временски период …

Continue Reading

Шефот на дипломатијата на ЕУ: Израел го финансираше Хамас

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, денеска изјави дека Израел го финансирал создавањето на палестинската милитантна група Хамас, што јавно му противречи на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој ги отфрли таквите тврдења. Противниците на израелската влада и некои светски медиуми ги обвинуваат владите на Нетанјаху дека со години го зајакнуваат Хамас, вклучително и дозволувајќи катарско финансирање на Појасот …

Continue Reading

Бајден и Нетанјаху разговараа телефонски

Американскиот претседател Џо Бајден денеска телефонски разговараше со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за развојот на ситуацијата во Израел и Газа, соопшти Белата куќа, додека израелската армија ја продолжува воената операција во јужниот дел на Појасот Газа. Засега не се објавени детали од разговорот, но Белата куќа соопшти дека подоцна ќе објави соопштение. Разговорот на Бајден со Нетанјаху дојде откако претставници …

Continue Reading

(Видео) Излезе интервју со ќерката на Путин, таа воопшто не ја спомна војната во Украина

Најстарата ќерка на Владимир Путин, која речиси никогаш не се појавува во јавноста, даде долго интервју. Тоа предизвика револт во Русија, но и во Германија. За што зборуваше Марија Воронцова? Како што анализира ДВ, интервјуто со Марија Воронцова, најстарата ќерка на рускиот претседател Владимир Путин, кое се појави на Јутјуб два дена пред Нова година, на почетокот помина речиси незабележано. …

Continue Reading