Шефот на дипломатијата на ЕУ: Израел го финансираше Хамас

Шефот-на-дипломатијата-на-ЕУ-Израел-го-финансираше-Хамас.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, денеска изјави дека Израел го финансирал создавањето на палестинската милитантна група Хамас, што јавно му противречи на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој ги отфрли таквите тврдења.

Противниците на израелската влада и некои светски медиуми ги обвинуваат владите на Нетанјаху дека со години го зајакнуваат Хамас, вклучително и дозволувајќи катарско финансирање на Појасот Газа.

„Да, Хамас беше финансиран од израелските влади во обид да ја ослабне палестинската управа предводена од Фатах“, рече шефот за надворешни работи и безбедност на ЕУ за време на говорот на Универзитетот Ваљадолид.

Борел таму рече дека создавањето на палестинска држава е единственото решение што води кон мир.

„Веруваме дека само решението со две држави наметнато однадвор би довело до мир, иако Израел инсистира поинаку“, рече Шпанецот.

Хамас владее со Појасот Газа од 2007 година, по кратката војна против силите лојални на Фатах, движењето на палестинскиот претседател Махмуд Абас со седиште на Западниот Брег.

Израел критикуваше голем број земји, вклучително и Шпанија на Борел, која повикува на независна Палестина, тврдејќи дека тие покажуваат симпатии кон Хамас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK