Титов: Русија никогаш повеќе нема да се сврти кон Западот

Титов-Русија-никогаш-повеќе-нема-да-се-сврти-кон-Западот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРусија никогаш повеќе нема да се сврти кон Западот, дури и ако Вашингтон и Брисел утре ги укинат сите санкции, иднината на човештвото е на исток, изјави за „Спутник“, Борис Титов, заштитникот на правата на претприемачите под претседателот на Русија.

„Знаете, дури и да замислиме дека Вашингтон и Брисел утре ќе ги укинат сите санкции кон Русија и ќе дојдат да се сретнат со нас, ние никогаш повеќе нема да се свртиме кон Запад. Верувајте ми, нема враќање назад. И, не само затоа што е неприфатливо да се разговара со Русија така, како што тоа го прави Западот“, рече тој.

Според него, „не се работи за огорченост или лошо сеќавање“.

„Западот е завршена етапа. Тоа е, ако сакате, минато на човештвото. Иднината е на исток и на таканаречениот глобален југ“, рекол соговорникот на агенцијата, пренесува „Спутник“.

Токму овие региони, додаде покровителот на претприемачите, се развиваат динамично, таму се концентрирани моќни човечки резерви, а таму се раѓаат најновите технологии.

„И таму се наши пријатели, кои не само што сакаат да бидат пријатели, туку и да ги развиваат трговските и економските односи со Москва“, заклучи Титов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK