(Видео) Вознемирувачки снимки од Јапонија: Стотици птици ја најавија катастрофата

Видео-Вознемирувачки-снимки-од-Јапонија-Стотици-птици-ја-најавија-катастрофата.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЈапонија беше погодена од разорен земјотрес, а на социјалните мрежи кружат видеа на кои се гледа необичното и вознемирено однесување на птиците кои го почуствувале земјотресот.

Научниците сè уште не ја потврдиле способноста на животните да чувствуваат природни катастрофи, постојат индикации и многумина веруваат дека постои поврзаност помеѓу нивното необично однесување и претстојните настани.

Видеата се алармантни, прикажувајќи стотици птици на небото, покривите и патиштата кои покажуваат промени во нивното однесување.

Во вчерашната серија земјотреси загинаа најмалку 57 лица, но се очекува бројот на жртвите да расте. Стотици згради се уништени, а неколку градови се отсечени поради оштетените патишта и лизгањето на земјиштето. Повеќе од 150 земјотреси ја погодија Јапонија за помалку од 24 часа. Спасувачите се на терен во потрага по преживеани.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK