Избоден 20-годишник на новогодишната ноќ во Скопје

За време на новогодишната ноќ имало три физички напади во Скопје, а едно лице со повреди од нож е хоспитализирано на Клиника. Се работи за 20-годишник, кој во моментов е во стабилна здравствена состојба. Во Ургентниот центар биле извршени 103 прегледи од кои три по сообраќајни незгоди.

Continue Reading

Спасовски: Новогодишната ноќ на територијата на цела држава помина главно мирно

Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со дел од раководството на МВР на првиот работен ден во Новата година беше во посета на полицискиот центар „Ѓорче Петров“ каде што оствари работна средба со раководствата на Одделот за специјални полициски операции и СВР Скопје. На средбата на министерот Спасовски му беа презентирани активностите кои се преземаат во делот на оперативниот план …

Continue Reading

Неделен извештај за измерени средно-дневни вредности на емисии од главните емисиони точки во Цементарница УСЈЕ

(22.12.2023 – 28.12.2023) Легенда: ИСДВ – измерена средно-дневна вредност ГВЕ – гранична вредност на емисии (Законски максимално дозволена вредност) *** Емисиите од работата на Цементарница УСЈЕ постојано се под граничните вредности определени со Закон Од 2007 година, емисиите на Цементарница УСЈЕ  се мониторираат 24 часа, 365 дена во годината од страна на независен, автоматски систем за мониторинг (вкупна прашина, SO2 …

Continue Reading

Колку пијани мажи, толку и жени – на токсикологија завршија 22 лица, најмладиот пациент 14 годишен

На новогодишната ноќ биле примени 22 пациенти во алкохолизирана состојба на Клиниката за токсикологија, од кои најмладиот пациент имал 14 години. Кирил Наумовски од Клиниката информираше дека половина од нив се малолетни лица. Сите се пуштени на домашно лекување, а навеле дека труењето е поради алкохол, пришто Наумовски потенцира дека дел од пациентите не ја кажуваат вистината кога ќе ги …

Continue Reading

Алек е првото бебе родено годинава – мајката долго чекала пород, а желбата и’ се оствари 10 секунди по полноќ

Десет секунди по полноќ се роди првото бебе за оваа година. Неговото име е Алек, тежи  3.760 грама, долго е 52 сантиметри, а родено е по природен пат. Доктор Горан Димитров кој ја породи мајката на Алек – 34 годишната Наташа Стефковка од Скопје рече дека семејството долго чекало пород. Тој им порача на сите жени кои сакаат да станат …

Continue Reading

„Моето предвидување се исполни“ – министерот Меџити се кладел дека првото бебе родено годинава ќе биде машко

Министерот за здравство, Фатмир Меџити и министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје го посетија Алек –  првото родено бебе за оваа година. Двајцата му посакаа здравје и среќно детство, и упатија честитки до родителите на бебето. Министерот Меџити рече дека се исполнило неговото предвидување дека бебето ќе биде …

Continue Reading

(ВИДЕО) Николоски: Колаж од мојата битка во изминатата 2023 година. Доаѓа надежта!

Колаж од мојата битка во изминатата 2023 година, година во којашто цветаше криминалот и корупцијата, а економијата тонеше. Доаѓа надежта! Посакувам многу поубава, повесела и посреќна 2024 година во којашто ќе правиме убави работи за Македонија!

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ: Нова година со нови повисоки сметки- граѓаните натоварени со „електродифузна“ такса и пред изборот или да гладуваат или да смрзнуваат

„Нова година, нови повисоки сметки за струја. Власта на Ковачевски на граѓаните им ја честита новата година со нова давачка која ќе биде вкалкулирана во сметките за електрична енергија. СДС се фалеше дека ја укинал радиодифузната такса, ама затоа воведе своевидна “електродифузна такса“ или мрежарина која ќе ги зголеми сметките за 250 денари. Дополнително со покачувањето во третиот блок сметките …

Continue Reading

Јапонскиот премиер повика на итна евакуација: „Мора да се подготвиме за нови земјотреси“

Силен земјотрес и цунами денеска ја погодија централна Јапонија и нејзиниот западен брег, предизвикувајќи предупредувања за жителите да се евакуираат, прекинувајќи ја струјата во илјадници домови и прекинувајќи ги летовите и железничките услуги во погодената област. По земјотресот со прелиминарна јачина од 7,6 степени, јапонската метеоролошка агенција издаде предупредување за силна сеизмичка активност во наредната недела, а особено во наредните …

Continue Reading