Протест на иницијативата „ПроГлас“ во Белград

Протест-на-иницијативата-„ПроГлас-во-Белград.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНа платото пред фонтаната на Теразије во Белград денеска нешто по 12 часот почна протестот што го организира иницијативата „ПроГлас“ поради наводна изборна кражба.

Поради протестот блокиран е сообраќајот на улицата Крал Милан од Плоштадот на републиката. На протестот под мотото „Не се согласуваме“ кај фонтаната се приклучија и студентите кои ја минаа ноќта под шатори на улицата „Кнез Милош“, а кои изминатите 24 часа протестираа на аголот од улиците „Кнез Милош“ и „Бирчанинова“.

Иницијативата ги повика граѓаните, поради, како што истакнаа, немањето изборна волја и неопходноста во рок од шест месеци да се одржат нови избори, по суштинска промена на изборните услови.

На протестот се присутни претставниците на листата „Србија против насилството“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK