Кикиљас: Денеска имавме 81 пожар

Денеска дали од невнимание, дали од криминална небрежност или од потпалување имавме 81 пожар, од кои четири сериозни, истакна вечерва министерот за климатски кризи и цивилна заштита на Грција Василис Кикиљас за денешните пожари во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Објасни дека во четирите големи пожари интервенирале вкупно 544 пожарникари со 198 возила, а од воздух периодично гаснењето …

Continue Reading

Постекоглу: Кејн е целосно посветен на Тотенхем

Тренерот на Тотенхем, Ангелос Постекоглу, рече денеска дека напаѓачот Хари Кејн е целосно посветен на клубот, коментирајќи ги со тоа шпекулациите околу иднината на капитенот на лондонскиот премиерлигаш. Кејн (29) е голема трансфер желба на минхенски Баерн, кој досега испрати две понуди до лондонскиот клуб, кои беа одбиени, а германскиот гигант најави и трета понуда, повисока од претходните две кои …

Continue Reading

Ахмети оствари средба со меѓународните претставници и амбасадорите на Германија, Франција и Полска

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети оствари средба со г-ѓа Ана Лирман, министерка за Европа во Сојузна Република Германија, г-ѓа Лоренс Бун, државен секретар за Европа во Советот на министри на Република Франција и г. Шимон Шинковски вел Сенк, министер за европски прашања на Република Полска, како и амбасадорите на Германија, Франција и Полска во Северна Македонија. Во …

Continue Reading

Николоски: ДА за членството на Македонија во ЕУ, ама НЕ за уставни измени под Бугарски диктат

Денеска во просториите на ВМРО-ДПМНЕ присуствуваа Министрите за Европа на Франција, Германија и Полска. По средбата, на својот фејбук профил се огласи поптретседателот Александар Николоски. “Денес на гости ни дојдоа три Министри за Европа на Франција, Германија и Полска. Го споделија нивното гледиште. Им се заблагодаривме и им кажавме – ДА за членството на Македонија во ЕУ, ама НЕ за …

Continue Reading

Бајден го покани Нетанјаху да се состане во САД

Американскиот претседател Џозеф Бајден го покани израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за време на денешниот телефонски разговор да се сретнат во САД. Израелските медиуми јавуваат дека Бајден седум месеци ја одложувал поканата за Нетанјаху бидејќи Вашингтон не е задоволен од контроверзниот план за судски реформи на израелската влада. Во соопштението од кабинетот на Нетанјаху не се наведува дали двајцата лидери ќе …

Continue Reading

Проф. Цуцуловски: ИНТЕРЕСНО е да се знае која е точната цел на денешната посета на европската дипломатска тројка на Македонија

ИНТЕРЕСНО е да се знае која е точната цел на денешната посета на европската дипломатска тројка на Македонија. Уште поинтересно е зошто многумина ја именуваат како Вајмарска тројка. Дали, на тој начин, сакаат да потстетат на Вајмарскиот Устав/Weimarer Verfassung (од 11 август 1919 година), донесен после целосната к а п и т у л а ц и ј а на …

Continue Reading

Епископ Партениј: Затоа народот доаѓа по манастирите, да се напојува од Неговиот извор

Се сеќавам, една година пред да го започнам својот монашки подвиг во Бигорски, го посетив Манастирот – беше тоа на славата на Свети Јован Крстител. Разговаравме со неколку луѓе, меѓу кои беше и нашиот почитуван Митрополит, г. Тимотеј, за тоа колку Манастирот е убав, но толку жално е тоа што во него нема монаси. Притоа, со тага заклучивме дека овде …

Continue Reading

Левица: Одбиено барањето за автентично толкување на Законот за плата и другите надоместоци

Скопје, 17 јули 2023  На денешната Законодавно правна комисија едногласно беше одбиено Барањето поднесено од пратениците од Левица за автентично толкување на Законот за плата и другите надоместоци на избрани и именувани лица во Републиката со кое би се намалиле платите на функционерите. „Членот 11 од Законот за плата и другите надоместоци на избрани и именувани лица во Републиката е …

Continue Reading

У20: Силна конкуренција за македонските кошаркари во А дивизијата

По одигрувањето на завршните турнири во Скопје и Крит, познати се сите 16. репрезентации кои ќе бидат дел од елитниот младински Евробаскет во сезоната 2023/2024. Место три, како што беше предвидено, две репрезентации од Дивизијата „Б“, ќе влезат во „А“ дивизијата во оваа младинска конкуренција до 20 години. Тоа се финалистите на шампионатот во Скопје, репрезентациите на Чешка и Македонија, …

Continue Reading