Мицотакис: Државниот механизам прави сѐ што може за да ги локализира големите пожари

Од нашите сограѓани сакам да побарам да ги следат упатствата на цивилната заштита. Нашата прва грижа, секогаш е заштитата на човечкиот живот, а потоа заштитата на имотите и животната средина, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за големите пожари во земјата и истакна дека „државниот механизам прави сѐ што може за да одговори со максимална брзина и да ги локализира пожарите“, …

Continue Reading

Прв случај на африканска свинска чума во Косово

Во општина Клокот денеска е потврден првиот случај на африканска свинска чума, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство на Косово. „Агенцијата за храна и ветеринарство со свои екипи излегоа на терен за дијагностички истражувања на фармата, земање мостри и изолирање на фармата. Резултатите од мострите потврдија присуство на таа болест. “ се вели во соопштението. Екипи на ветеринарни инспектори заедно …

Continue Reading

Брнабиќ од Тирана: Отворен Балкан сè уште постои

Премиерката Ана Брнабиќ по средбата во Тирана изјави дека Отворениот Балкан продолжува да постои и дека иницијативите во него продолжуваат, јави дописникот на МИА од Белград. -Пред само три дена Србија, Северна Македонија и Албанија отворија заедничката изложба Отворен Балкан во српскиот културен центар во Париз, така што продолжуваме со тие иницијативи, рече Брнабиќ. Како што соопшти Косов онлајн, таа …

Continue Reading

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на средба со министрите од Вајмарската група: Неприфатливи се уставни измени со политички диктат

ВМРО-ДПМНЕ и нејзините коалициски партнери денеска ги информирале министрите од Вајмарската група дека остануваат на ставот дека уставни промени во околности на политички диктат од соседството не се прифатливи. -Улогата на соседите треба да биде улога на поддршка на нашите европски интеграции, а не негирање на македонскиот национален идентитет, било посочено на средбата на лидерот на опозициската партија Христијан Мицкоски …

Continue Reading

Шаќири: Со планот за реконструкција на 50 училишни објекти до подобри услови за воспитно-образовниот процес

Обезбедувањето подобри услови за одвивање на воспитно-образовниот процес е еден од приоритетите на Министерството за образование и наука. Тоа е важен услов за подобрување на квалитетот на образованието, затоа што училишна средина прилагодена на потребите и барањата на учениците директно влијае врз подобри резултати од учењето, истакна министерот за образование и наука Јетон Шаќири по денешната посета на неколку општини …

Continue Reading

На 13 август ќе се формира ново политичко движење предводено од Изет Меџити

Изет Меџити, пратеник од ДУИ и дел од т.н. огнена група денеска најави дека ќе се формира ново политичко движење во кое веќе се вклучени тројца пратеници од редовите на ДУИ, но и многу други лица кои дале оставка од партиските функции. Меџити кажа дека официјалното формирање на новиот политички субјект ќе биде на 13 август. – Дојдовме до заклучок …

Continue Reading

Трпчевски нов ракометар на Еурофарм Пелистер 2

Македонскиот ракометен прволигаш Еурофарм Пелистер 2 ги засили своите редови за новата сезона со 26-годишниот десен бек Стефан Трпчевски, соопшти попладнево битолскиот клуб. Трпчевски потекнува од школата на битолски Еурофарм Пелистер и се враќа во клубот по неколку интернационални искуства. Во изминатите неколку сезони Трпчевски настапуваше за шпански Бургос, фински Бк-46, израелски Хапоел Кирјат Оно и грчкиот клуб Фаикса Корфу. …

Continue Reading

Иранец кој престојувал во кампот на МАК, кај Драч, осуден во Албанија за тероризам

Специјалниот суд за корупција и организиран криминал го осуди Иранецот Бијан Пуладраг, кој е обвинет за тероризам, на 15 години затвор. Иако ги отфрлал сите обвинувања, за што го товари Специјалното обвинителство, СПАК, поради согласност за скратена судска постапка, казната се намалува за една третина, па во затвор ќе остане 10 години. Полаград е обвинет за неколку кривични дела, како …

Continue Reading

Петмина приведени поради напад врз полициско возило во Брисел

Белгиската полиција денеска приведе пет лица осомничени за поврзаност со напад врз полициско патролно возило, што се случил синоќа во бриселскaтa населба Сен Жил. Како што информираше денеска началникот на локалната полиција Јирген де Ландшер, инцидентот се сличил кога неколку лица нападнале полициско патролно возило, откако претходно во текот на денот во Сен Жил биле приведени двајца дилери на дрога. …

Continue Reading