Уставниот суд на Хрватска ја испитува уставноста на кандидатурата на Милановиќ

Screenshot-2024-03-17-083728.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУставниот суд на Хрватска соопшти дека ќе ја испита кандидатурата на претседателот Зоран Милановиќ на парламентарните избори на 17 април, од кои јасно се гледа дека тој сака да биде премиер на идната влада.

Објавувањето на Милановиќ за неговата кандидатура, веднаш по објавувањето на изборите, во петокот предизвика изненадување и дебата во земјата. Некои сметаат дека претседателот треба да поднесе оставка пред да се кандидира на тие избори.

На нешто помалку од една година до крајот на претседателскиот мандат, Милановиќ изјави дека ќе биде носител на листата на Социјалдемократската партија (СДП) во Загреб.

Милановиќ (57), кој веќе беше премиер од 2011 до 2016 година, формално ја напушти СДП на почетокот на 2020 година, пред да стане претседател.

Шефот на хрватската држава има ограничени овластувања, но тој е врховен командант на армијата.

Лидерот на СДП Пеѓа Грбин денеска изјави дека не гледа „формална или правна пречка“ Милановиќ да остане на функцијата претседател, но го повика Уставниот суд да даде свое мислење, нагласувајќи дека одлуката ќе се почитува без разлика на се е.

Судот најави дека во понеделник ќе се состане и ќе ја разгледа уставноста и законитоста на изборите во однос на кандидатурата на претседателот на Републиката Зоран Милановиќ на парламентарните избори“.

Премиерот Андреј Пленковиќ, кој е на таа функција од октомври 2016 година и има намера да добие трет мандат, ја критикуваше одлуката на претседателот да ја започне изборната кампања без претходно да поднесе оставка.

Пленковиќ е лидер на конзервативната Хрватска демократска заедница (ХДЗ) и е во постојан вербален конфликт со државниот претседател Милановиќ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK