Еден демонстрант убиен за време на протестите во Лујсвил - МИА
Свет

Минесота ја тужи полицијата поради смртта на Џорџ Флојд

Сент Пол, 3 јуни 2020 () – Американската сојузна држава Минесота поднесе тужба за кршење на граѓанските права против полицијата во Минеаполис за смртта на Џорџ Флојд, кој го загуби животот при интервенција на припадник […]

Њукасл ќе гради силен тим со парите на новите сопственици - МИА
Спорт

Премиерлигашите добија дозвола за пријателски натпревари во подготовките за продолжување на сезоната

Лондон, 3 јуни 2020 () – На клубовите од Англиското фудбалско првенство им е дозволено да играат пријателски натпревари во подготвителниот период пред продолжување на сезоната. Според „Телеграф“ дозволено е да се спроведе спаринг против […]

Вилијам Бар: Полицијата да ги оддалечи демонстрантите околу Белата куќа - МИА
Свет

Вилијам Бар: Полицијата да ги оддалечи демонстрантите околу Белата куќа

Вашингтон, 3 јуни 2020 () – Јавниот обвинител на САД Вилијам Бар нареди полицијата да ги оддалечи демонстрантите кои се собраа околу Белата куќа непосредно пред телевизиското обраќање на американскиот претседател Доналд Трамп од паркот […]

Џонсон е со добар дух, по мирната ноќ во болницата, изјави неговиот портпарол - МИА
Свет

Џонсон: Британија ќе ги смени правилата ако Кина наметне закон на ХонгКонг

Лондон, 3 јуни 2020 () – Велика Британија ќе ги смени правилата за имиграција доколку Кина го спроведе законот за безбедност во Хонг Конг, рече британскиот премиер Борис Џонсон. – Од примопредавањето во 1997 година, […]

Захарова: САД намерно го уриваат системот на стратешка стабилност - МИА
Свет

Захарова: САД никому не можат да држат лекција за човековите права

Москва, 3 јуни 2020 () –  Стејт департментот на САД не може да поучува никого за почитување на човековите права при бран полициска бруталност кон новинарите кои известуваат за протести во оваа земја, изјави претставникот […]

Во Русија се испитуваат 47 вакцини за новиот коронавирус - МИА
Свет

Самсон-Џексон: Разумно е да се очекува вакцина до крајот на годината

Вашингтон, 2 јуни 2020 () – Директорката на американската Воена програма за истражување на заразни болести Венди Самсонс-Џексон, денеска изјави дека е разумно да се очекува дека до крајот на годината „на дел од американската […]

Канадскиот премиер избегна директно да го критикува Трамп - МИА
Свет

Канадскиот премиер избегна директно да го критикува Трамп

Торонто, 2 јуни 2020 () – Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска избегна директно да го критикува американскиот претседател Доналд Трамп за неговата реакција на протестите во САД. Тој рече дека Канаѓаните се „запрепастени и со […]

Битолски „Транскоп“ почна да сообраќа на линија Битола-Скопје-Битола - МИА
Македонија

Дополнета владината Уредба за јавен превоз на патници

Скопје, 2 јуни 2020 () – Владата на денешната седница усвои ја дополни Уредбата со законска сила за примена на Законот за превоз во патниот сообраќај за време на вонредна состојба со која е предвидено […]

Владата ќе бара од Пендаровски нови 30 дена вонредна состојба - МИА
Бизнис

Владата усвои Протокол за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19

Скопје, 2 јуни 2020 () – Владата на денешната седница усвои Протокол за превентивни мерки за сите работни места за спречување на пренесувањето на КОВИД-19, што ќе важат за сите работни места и за сите […]

Поради коронавирусот, животниот век во Белгија намален за пет месеци - МИА
Свет

Поради коронавирусот, животниот век во Белгија намален за пет месеци

Брисел, 2 јуни 2020 () – Демографскиот институт на Белгија ги објави последните податоци за последиците од епидемијата на Ковид19 врз популацијата, од кои произлегува дека животниот век се намалува, а населението значително побавно ќе […]