Македонија

Нови 536 случаи на Ковид-19, починаа 15 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.662 тестирања, а регистрирани се 536 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-213, Куманово-18, Дебар-13, Штип-13, Прилеп-37, Тетово-30, Струга-23, Велес-17, Битола-29, Охрид-18, Кавадарци-23, Гостивар-13, Гевгелија-7, Струмица-8, Крива Паланка-9, Радовиш-10, Крушево-3, […]

Свет

Руската вакцина одобрена во Србија

По Фајзер-Бионтек, и руската вакцина доби зелено светло за употреба во Србија. Вакцината Спутник V ги помина сите потребни тестови во Агенцијата за лекови и медицински помагала. Квалитетот на руската вакцина е потврден и може […]

Свет

Хорор во Грција: Тело на исчезната жена е пронајдено во куфер

Телото на 38-годишна жена од Кина, која исчезна на 17 октомври, беше пронајдено во куфер во селото Вилија, северозападно од Атина, соопшти полицијата. Телото на Ки Јун Ли, во напредна фаза на распаѓање, го пронајдоа […]

Спорт

Адријано не се плаши од корона, се забавува по ноќни клубови

Легендарниот бразилски напаѓач, Адријано е виден на журка во познат ноќен клуб во Рио де Жанеиро, без маски, без дистанца, без протоколи. Пред неколку дена неговиот сонародник Нејмар беше на мета на јавноста откако организира […]

Свет

(Видео) Јапонија и Кореја влегоа во 2021 година

Јапонија и Јужна Кореја ја пречекаа Новата Година во 16.00 часот по средноевропско време. Поголемиот дел од населението на Јапонија празнува во своите домови, откако градоначалникот на Токио побара од граѓаните да ги прескокнат церемониите […]

Свет

(Видео) Австралија ја дочека Новата Година со традиционален огномет во Сиднеј

Австралија ја дочека Новата Година со традиционален огномет во Сиднеј, кој, поради епидемиолошките мерки, можеше да се види само на телевизија. Жителите на Самоа, Кирибати и Нов Зеланд први влегоа во 2021 година, а жителите […]

Македонија

Наместо да седи во изолација, неготинец уплаќал ливче во спортска обложувачница

Кривична пријава доби 19-годишен неготинец, кој вршел уплата во спортска обложувачница иако требало да седи дома оти му била одредена домашна изолација поради коронавирусот. Од полицијата информираат дека кривичната пријава е поднесена поради непостапување според здравствените […]

Македонија

МВР: Вози внимателно, празнувај одговорно

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните прописи и заеднички да придонесеме за безбедни патишта и улици. Сообраќајната полиција и во текот на празниците ќе ги санкционира сите оние што ги […]

Свет

Ватикан негира дека испратил 1,8 милијарди долари во Австралија

Ватикан и Австралиската католичка црква негираа дека знаеле за трансфер на пари од Рим во Австралија во претходните седум години, а станува збор за 1,8 милијарди долари. „Таква сума не го напуштила Ватикан“, изјави висок […]