Втор пораз на македонските кошаркарски кадети од Бугарија

Македонската машка кадетска кошаркарска репрезентација претрпе пораз и во вториот контролен натпревар во Скопје против Бугарија, која со пресврт во завршницата обезбеди триумф од 73-63. Македонските кошаркари влегоа во завршната четвртина со предност од 52-46, но Бугарија со серија од 17-5 го сврте резултатот во своја корист и на крајот забележа победа со двоцифрена разлика. Најефикасен во македонските редови и …

Continue Reading

Викендов стартува финалната серија меѓу МЗТ Скопје Аеродром и Пелистер за кошаркарската титула

Финалната серија за титулата во македонската кошаркарска Суперлига меѓу актуелниот шампион МЗТ Скопје и битолски Пелистер ќе стартува в недела и ќе се игра според новиот систем „2-2-1“. Финалната серија се игра до три победи, а првиот натпревар е на програмата на теренот на МЗТ Скопје Аеродром со почеток во 18 часот. Вториот натпревар, исто така, ќе се игра во …

Continue Reading