Чави за враќањето на Нејмар во Барселона: Ништо не зависи од мене

Тренерот на Барселона, Чави се произнесе за можното враќање на напаѓачот на ПСЖ, Нејмар во тимот. -Овде ништо не зависи од мене. Минатата година веќе спомнав име на играч од друг клуб и тие се налутија. Да видиме што ќе се случи пред да се затвори преодниот рок, изјави Чави за „Marca“. Нејмар во 2017 година се пресели од Барселона …

Continue Reading

Клубови од Саудиска Арабија до 2023 година ќе потрошат 20 милијарди евра за трансфери

Саудиската влада им обезбеди на локалните клубови околу 20 милијарди евра за трансфери на фудбалери до 2030 година, објави новинарот Бен Џејкобс. Вчера се дозна дека Ал-Хилал му понудил на ПСЖ да го купи напаѓачот Килијан Мбапе за 300 милиони евра. Договорот на Французинот ќе вклучува плата од 700 милиони евра годишно и заминување во 2024 година во Реал Мадрид. …

Continue Reading

Македонските екипи ги дознаа противниците во воведното квалификациско коло во Лигата на конференции

Со жрепка во седиштето на УЕФА во Нион попладнево беа одредени двојките за првото квалификациско коло во Лигата на конференции во кое ќе настапат Македонија Ѓорче Петров, Шкупи и Шкендија. Освојувачот на Купот, Македонија ЃП, за противник во воведното квалификациско коло го доби летонски РФС и на првиот натпревар на 13 јули ќе биде домаќин, додека реваншот ќе се игра …

Continue Reading

Атлетик: Реал Мадрид ќе потпише со Белингем за 100 милиони евра

– Реал Мадрид постигна договор за трансфер на играчот од средниот ред на Борусија Дортмунд, Џуд Белингем, објави „ The Athletic“. Реал на германскиот клуб ќе му плати 100 милиони евра. Според изворот, останале само неколку детали за финализирање на зделката. Договорот на 19-годишниот англиски фудбалер за врска со Борусија е со важност до летото 2025 година. Во сезоната 2022/23, Белингем …

Continue Reading

Јувентус нема да го продолжи договорот со Ди Марија, променета стратегијата на клубот

Анхел Ди Марија ќе го напушти Јувентус. Договорот на аргентинскиот играч за врска со клубот е со важност до крајот на тековната сезона. Страните преговараа за продолжување на договорот. Сепак, според „Goal“, трансфер стратегијата на „Старата дама“ е променета. Јувентус одлучи да одбие да ја продолжи соработката со Анхел. Триесет и петгодишниот Ди Марија му се приклучи на Јуве летото …

Continue Reading

Маркињос го продолжи договорот со ПСЖ

Капитенот на ПСЖ, Бразилецот Маркињос, потпиша нов долгорочен договор и ќе остане во редовите на францускиот првак до 2028 година, соопшти денеска клубот од Париз. „Одушевен сум што го продолжив договорот, но и многу горд. Ова е посебен момент за мене. Уверен сум дека ќе продолжиме да постигнуваме големи работи заедно во годините кои доаѓаат“, изјави 29-годишниот бразилски дефанзивец за …

Continue Reading