Жестока дебата во ЕУ: Американскиот тројански коњ во Европската комисија

eu sovet
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Поранешна американска лобистка е тројански коњ на најголемите американски дигитални компании во Европската комисија, објави францускиот весник „Монд“ во анализа за назначувањето на Американката Фиона Скот Мортон на клучна позиција во Комисијата на ЕУ за битка против монополите, неплаќањето даноци и неправедните државни субвенции во светскиот бизнис.Главните политички групи во Европскиот парламент, некои политичари во ЕУ, особено во Франција, побараа Европската комисија да ја преиспита, повлече таквата одлука со образложение дека Скот Мортон претходно лобирала, работеал за интересите на американските гиганти Гугл, Епл, Мајкрософт, Амазон и сега треба да се бори против нив.

Критичарите на ваквиот потег на ЕК особено нагласуваат дека е невозможно во 27-те земји членки на ЕУ, чии влади и монополски контролни тела имаат голем број светски експерти, да нема ниту еден човек кој наместо Американка би можел заземаат важна позиција во извршното тело на ЕУ.

Особено гласни беа министрите, но и лидерите на опозицијата во Франција, кои суштински гледаат дека тоа го доведува во прашање не само стратешкиот суверенитет на ЕУ, кој го посакува Париз.

Во уредничкиот преглед, „Монд“ предупреди дека тоа е судир на интереси што ги поттикнува верувањата за немоќта и потчинетоста на Европската унија кон Америка. Во критиките на медиумите и политичарите, жестоко се критикува дека тоа го поттикнува антиамериканизмот на екстремната левица и десница непосредно пред важните избори за Европскиот парламент следната година.

Европската комисија презема казнени и други мерки за сузбивање на нелојалните акции на големите американски дигитални мултинационални компании на пазарот на ЕУ, а се подготвува и европскиот „Закон за дигитален пазар“, кој законски треба да го спречи тоа.

Европската комисија ги отфрли сите приговори за назначувањето  со образложение дека Фиона Скот Мортон е „најдобар кандидат“, а во тоа ја добила поддршката од неколку десетици истакнати европски економисти кои сметаат дека предност мора да има најдобриот експерт.

Во медиумите на ЕУ беше посочено и дека Фиона Скот Мортон беше шеф на антимонополската дирекција во владата на американскиот претседател Барак Обама, кога технолошките гиганти станаа монополи во американската економија, што предизвика раст на цените и пад на платите. а исто така влијаеше на тоа Доналд Трамп да победи на изборите.

Американската државјанка Фиона Скот Мортон од 1 септември ќе ја преземе функцијата главен економист во Генералниот директорат за конкуренција на ЕК и дава клучни совети за комесарката Маргрет Вестагер.

„Вестагер најави дека ќе се обиде да им објасни на европските пратеници дека нема економски, политички или конфликт на интереси“, изјави портпаролка во Брисел.

Демохристијаните, социјалдемократите, зелените и либералите во Парламентот на ЕУ повикаа Вестагер да се откаже назначувањето на Скот Мортон.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK