Попов: УМС подготвува програма за младите луѓе

Започнавме со нашиот караван за собирање на идеи и предлози за пишување на младинска програма насловена Иднина за сите во Македонија, рече претседателот на УМС Сергеј Попов од Битола на средба со средношколците. Попов потенцираше дека држава која не вложува во младите не може да се смета за сериозна држава. Држава кој не вложува во својата иднина односно во средношколците …

Continue Reading

Гутереш: Вештачката интелигенција може да претставува закана за мирот и безбедноста на планетата

– Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска предупреди дека вештачката интелигенција може да претставува закана за мирот и безбедноста на планетата и ги повика државите членки на ОН на итна примена на заштитни правни мерки за држење на технологијата под контрола. – Очигледно е дека вештачката интелигенција ќе остави влијание врз сите аспекти од нашиот живот, изјави тој денеска …

Continue Reading

Бајден: Посветеноста на Америка кон Израел е „железна“

– Американскиот претседател Џо Бајден денеска на состанокот со израелскиот претседател Исак Херцог во Белата рече куќа дека посветеноста на САД кон Израел останува цврста. „Нашето пријателство со Израел е нераскинливо. Посветеноста на Америка кон Израел е цврста, железна“, рече Бајден, додавајќи дека истото го кажал и вчера во телефонскиот разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Бајден нагласи и дека …

Continue Reading

Изгаснат пожарот во штипскиот регион

– Пожарот кој од депонијата „Трештена скала” се прошири и излезе надвор од контрола, а огнените јазици поради ветерот пристигнаа и во атарите на селата Софилари и Пенуш, е целосно изгаснат. Командирот на ТППЕ-Штип, Дарко Коцев за МИА вели дека пожарникарите со четирите возила се вратени во ТППЕ- Штип. МИА претходно објави дека се зафатени ридови со сува трева и …

Continue Reading

Самитот ЕУ-ЦЕЛАК посветен на војната во Украина

– Лидерите на земјите-членки на ЕУ и Заедницата на државите од Латинска Америка и Карибите (ЦЕЛАК) денеска го завршија својот трет состанок, на кој најмногу време посветија барајќи формулација за руската агресија врз Украина. Како што пренесуваат транските агенции, земјите-членки на ЕУ сакаа во завршната декларација да ја внесат најострата можна осуда на руската агресија врз Украина, но дел од …

Continue Reading

Балкански барометар: Над 49 отсто од албанските граѓани мислат дека треба да живеат и работат во странство

И албанските и косовските граѓани својата иднина ја гледаат во странство, покажуваат најновите резултати од истражувањето на Балканскиот барометар на Советот за регионална соработка (RCC) за 2023 година, јави агенцијата Балкан веб. -Над 49 отсто од испитаниците од Албанија размислуваат да живеат и работат во странство. Овој процент е значително зголемен во однос на минатата година, кога показателот изнесуваше 42 …

Continue Reading

Калатес ќе го пропушти Светското првенство

Грчкиот плејмејкер Ник Калатес ќе го пропушти претстојниот Мундијал. Својата одлука играчот му ја соопшти на селекторот на грчката репрезентација Димитрис Итудис. Триесет и четиригодишниот кошаркар планира да одмори пред претстојната сезона во Евролигата, тврди „Gazzetta.gr“. Грчката репрезентација би можела да се соочи со сериозен проблем во бековската линија, бидејќи и Тајлер Дорси и Костас Слукас решија да го пропуштат …

Continue Reading

Испорачани првите два хеликоптера H225M за унгарските вооружени сили

Првите два средно транспортни хеликоптери Х-225М, кои Унгарија ги нарача од Ербас за потребите на своите вооружени сили во 2018 година, и се испорачани на земјата, пишува денеска порталот Балканска безбедносна мрежа.  Како што се наведува во текстот, Унгарија нарачала вкупно 16 авиони од овој тип како дел од својата програма за воена модернизација.  Со ова Будимпешта постепено ќе ја …

Continue Reading

Општина Центар продолжува со интензивно одржување на јавната хигиена, миење и чистење на улиците, контејнерите и урбаната опрема

Општина Центар продолжува со интензивно одржување на јавната хигиена, миење и чистење на улиците, контејнерите и урбаната опрема. Градоначалникот на Центар Горан Герасимовски најави наводнување на садниците и миење на улиците и контејнерите доцна попладне особено за време на екстремно високите температури. Од Општина Центар информираа дека денеска цистерна ги миела улиците и контејнерите зад Универзалната сала, кај Вучко во …

Continue Reading