Жена била нападната и убиена од две кучиња во Англија, сопственикот ослободен со кауција

Жена-била-нападната-и-убиена-од-две-кучиња-во-Англија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСопственикот (39) на кучињата кои викендов ја нападнаа и убија 68-годишната Естер Мартин во дом во Есекс е пуштен со кауција. Мартин беше убиена во саботата попладне, а полицијата потоа уапси 39-годишен маж под сомнение дека одгледува опасна раса.

Како што е познато, сопственикот на кучињата веќе и е познат на жртвата. “Истрагата напредува добро. Работиме со експерти за да го потврдиме типот на расата. Можеби ќе потрае неколку дена, но многу е важно да го утврдиме тоа”, рекол детективот Стјуарт Трус, а пренесува Sky News.

Ќерката на жртвата, Соња Мартин, тврди дека се работи за раса насилник XL, чие размножување беше забрането во Англија на почетокот на февруари. Наводно, сопственикот имал две возрасни кучиња и шест кученца. „Имаше раса XL, а мајка ми го контактираше и рече дека се опасни и доста агресивни“, рекла ќерката.

Нападот на кучето се случи само неколку дена откако стапи на сила забраната за расата насилник XL поради серијата напади во последниве години. Незаконски е да се поседува таков тип на куче, односно во Англија се смета за кривично дело. Сопствениците на ваквите кучиња може да бидат казнети со парична казна, а во случај на насилни инциденти да добијат затворска казна до 14 години и забрана за поседување животни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK