Захарова: САД нема да можат да ја избегнат одговорноста за нападите врз Русија со американско оружје

Zaharova.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОфицијален Вашингтон нема да може да ја избегне одговорноста што и дозволила на Украина да користи американско оружје за напади врз цели на територијата на Руската Федерација, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

„Нема да можат да ја избегнат одговорноста користејќи лаги и лицемерие“, рече Захарова на брифинг со новинарите, пренесува РИА Новости.

Според неа, само неколку часа откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен им дозволил да нападнат цели на руска територија, вооружените сили на Украина ги таргетирале станбените области на Белгород користејќи американски ракети Химарс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK