Во жестоките израелски напади врз градот Газа загинаа десетици цивили

гфдгд.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелските сили рано утринава го бомбардираа градот Газа, а колони израелски тенкови се движеа кон центарот на градот од различни правци, потврдија жителите на Газа, оценувајќи дека ова е еден од најжестоките израелски напади од 7 октомври 2023 година.

Службата за цивилна заштита на Газа објави дека десетици цивили до кои не можеле да стигнат спасувачките тимови се проценува дека загинале поради континуираните престрелки во населбите Дарај и Туфах на исток и Тел Ал-Хави, Сабра и Римал на запад, пренесува Ројтерс.

Во извештаите се додава дека се уништени бројни цивилни згради и катни згради, како и дека невооружени цивили панично бегаат кон запад, кон патиштата покрај брегот на Средоземното Море.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK