Во Полска уапсени девет лица: „Направиле саботажа во име на руски служби“

12-polska.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолска уапси девет лица во врска со саботажа извршена низ државата по наредба на руските служби, изјави вчера вечерта премиерот Доналд Туск.

Варшава тврди дека нејзината улога како центар за снабдување на Украина ја направи Полска клучна цел за руските разузнавачки служби и ја обвинува Москва дека се обидува да ја дестабилизира земјата.

„Досега уапсивме девет осомничени и обвинети за учество во саботажа во Полска директно во име на руските служби“, изјави Туск за приватната телевизија ТВН24.

„Тоа вклучува тепање, подметнување пожар и обид за палење. Тој рече дека Полска соработува со своите сојузници по ова прашање и дека операциите имале влијание и врз Литванија, Латвија, а можеби и Шведска.

Туск претходно овој месец изјави дека Полска ќе додели дополнителни 100 милиони злоти (23,5 милиони евра) на своите разузнавачки служби поради руската закана. Во април, две лица беа уапсени во Полска под сомнение дека го нападнале Леонид Волков, главен помошник на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK