–>

(Видео+фото) Хелиодром, кабина за љубовницата, тоа е суперјахтата на Путин која ја сокри од санкции, објави тимот на Навални

1692785194_2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Соработниците на затворениот руски опозициски политичар Алексеј Навални објавија видео на кое е прикажана луксузната јахта „Graceful“, за која тврдат дека му припаѓа на рускиот претседател Владимир Путин. Велат дека пред почетокот на инвазијата на Украина, јахтата била итно транспортирана од Германија и дека за време на војната, работите на неа биле завршени во Русија. Откриле и како биле заобиколени санкциите за реставрација на јахтата.

Рускиот антикорупциски фонд на Навални го објави видеото на YouTube. Велат дека „Graceful“ е една од трите големи јахти на Путин. Како и бродовите „Олимпија“ и „Шехерезада“, „Грејсфул“ бил повторно изграден според неговите желби. Според тимот на Навални, тој е украсен во стилот на старите јахти на Путин.

Еден од доказите дека „Graceful“ е наменет за Путин е дека на бродот има припадници на руската Федерална служба за безбедност. Во септември 2022 година, таа беше забележана во естонските води на пат од Санкт Петербург до Калининград, придружувана од брод на руската крајбрежна стража под команда на ФСБ.

Кабината на сопственикот на јахтата е опремена со специјален телефон за комуникација, кој не може да се купи, а кој властите можат да го користат за строго доверлива комуникација, велат од тимот.

На отворената палуба, според извештаите, има хелиодром, салон со тркалезна маса за 12 лица, лифт и голема када.

На палубата, каде што се наоѓаат и капетанските простории, има дневна соба со клавир, три софи и телевизор.

Има базен кој може да се претвори во подиум за танцување или кино. Истиот дизајн е и на јахтата „Шехерезада“. На истата палуба има трпезарија со маса за 12 лица и камин. Има и дел за сопствениците со две огромни кабини.

Има машки и женски кабини. Во главната спална соба има огромен кревет врамен со столбови. Во просторијата до спалната соба има кабинет со специјален телефон и модел на јахтата на „Шехерезада“.

Според написите, се смета дека една кабина и припаѓа на Алина Кабаева, неофицијалната љубовница на Путин.

Опремувањето на јахтата, како што наведува тимот, само во 2022 година чинеше 32 милиони долари или 29,5 милиони евра.

Дрвените производи чинат 240 милиони рубљи, што по сегашниот курс е околу 2,3 милиони евра, софа – 4 милиони рубли (39.000 евра), теписи – 6 милиони (58.000 евра), масичка за кафе – речиси 8 милиони (77.000 евра), монтажа на два камини на палубата – 10 милиони (97.000 евра), а базенот – 208 милиони рубљи (околу 2 милиони евра).

Јахтата „Graceful“ беше под американски санкции неколку месеци по почетокот на војната, но тие беа успешно заобиколени со помош на соработници во Европа, Турција и Дубаи, открива тимот на Навални.

Тимот на Навални нагласува дека за време на војната се потрошени 3 милијарди рубљи (29,5 милиони евра) за „играчката на Путин“, од кои две милијарди (повеќе од 19 милиони евра) се потрошени за поправки и уште една милијарда (речиси 10 милиони евра) за плати за екипажот, директорите, комуникацијата, складирање, за гориво и репрезентативни трошоци.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK