(Видео) Во Италија се судрија два воза, повредени се најмалку 17 лица

Видео-Во-Италија-се-судрија-два-воза-повредени-се-најмалку.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДва воза се судрија вчера вечерта во близина на италијанскиот град Фаенца, при што се повредени најмалку 17 лица, од кои повеќето полесно, јави агенцијата АНСА, повикувајќи се на спасувачите на местото на настанот.

Несреќата се случила околу 20:30 часот на дел од пругата меѓу градовите Болоња и Римини, во северниот италијански регион Емилија-Ромања.

Пожарникарите се уште се на местото на несреќата и се зафатени со обезбедување на патеката. Причината за несреќата на почетокот не беше јасна.

Според првичната реконструкција, двата воза се движеле во правец на север, како што јави италијанската агенција НСА. Тие не се судриле директно, туку еден воз удрил во друг одзади.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK