(Видео) Ветришта од 250 километри на час, бранови високи 10 метри: сателитска снимка од катастрофалниот ураган кој пустоши по Карибите

Screenshot-2024-07-07-085222.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУраганот беше ураган од 4-та категорија со ветрови од 230 км/ч и уриваше и уништуваше се што му се наоѓаше на патот.

Оваа недела катастрофален ураган ги погоди Карипските острови. Ураганот се формирал над источниот дел на Атлантикот и многу брзо се засилил до силна бура.

Директно ги погоди Малите Антили, а најмногу настрадаа островите Барбадос, Тринидад и Тобаго и многу други помали. Ураганот над нив беше од 4-та категорија со ветрови од 230 км/ч и демолираше и уништи се што му беше на патот. Уништена е вегетацијата, како и голем број згради и домови.

Ураганот потоа се засили до бура од петта категорија со ветрови од 250 km/h.

Ова е најраниот најсилен ураган забележан во Атлантикот во јуни, потоа најраниот ураган од петта категорија во јули.

Невремето потоа се пресели на северозапад и нејзиниот центар помина малку јужно од Јамајка и главниот град Кингстон.

Поголемиот дел од Јамајка претрпе големи разурнувања, островот остана без струја, а илјадници згради беа уништени.

Бранови со висина од 10 метри ги поплавија крајбрежните области, а локално наврнаа над 500 литри дожд на метар квадратен, заедно со поплави и порои.

Со својот периферен дел, ураганот ги зафати Хаити и Доминиканската Република во форма на силен ветер и обилни врнежи.

Канонот на Јамајка, ураганот како бура од категорија 4 со ветрови од 230 км/ч ги погоди и Кајманските острови, со големи штети.

Така, катастрофални штети и жртви се забележани низ Карибите. Најмногу настрадале Малите Антили, поточно јужниот дел, како и Јамајка и Кајманските Острови.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK