–>

(Видео) Израелските десничари дивееја пред болница и го блокираа преминот за брзата помош

Видео-Израелските-десничари-дивееја-пред-болница-и-го-блокираа-преминот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПовеќе од стотина екстремно десничарски демонстранти протестираа пред една од главните болници во Тел Авив во средата вечерта, откако слушнаа извештаи дека таму лекарите лекуваат милитанти на Хамас, според Хагаи Левин, претседател на Израелската асоцијација на лекари за јавно здравје.

Демонстрантите од Ла Фамилија, група на озлогласени расистички поддржувачи во Ерусалим на фудбалскиот клуб Беитар, го блокираа главниот влез во собата за итни случаи три часа, според снимките објавени на X.

Ултранационалистичките фудбалски навивачи се судрија со полицијата и спречија екипи на итната помош да влезат во болницата, пренесува АП.

Во времето на немирите, болницата Шеба не ги лекуваше милитантите на Хамас, рече Левин. Не е јасно дали милитанти биле лекувани во израелските јавни болници по нападот на Хамас во саботата.

Протестот уследи по писмото објавено во средата од страна на израелскиот министер за здравство Моше Арбел со кое им забранува на израелските јавни болници да лекуваат милитанти. Арбел напиша дека повредените милитанти треба да бидат упатени до израелската војска или израелските разузнавачки служби.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK