(Видео) Израел користи бел фосфор во нападите врз Либан, вели либанската национална телевизија

Screenshot-2024-06-09-085432.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската артилерија го нападна периферијата на градот Алма ал Шаба, наводно со гранати од фосфор.

Либанската Национална новинска агенција (ННА) неодамна објави дека израелската артилерија го бомбардирала периферијата на градот Алма ал Шаба со, како што велат, запаливи гранати од фосфор, што резултирало со пожари во шумите и во близина на некои куќи.

Медиумите јавуваат дека пожарот зафатил големи површини со маслинови дрвја, а либанските власти и меѓународните групи за човекови права го обвинуваат Израел дека користи бел фосфор во нападите врз Либан.

Белиот фосфор, супстанца која се запали во контакт со кислород, може да се користи како запаливо оружје. Иако е дозволено да се осветлуваат боиштата и како димна завеса, употребата на бел фосфор како хемиско оружје е забранета со меѓународното право.

ННА, исто така, извести дека избувнал голем пожар на позиции на либанската армија и на УНИФИЛ, мировната мисија на ОН, во областа на пограничното село Меис ал Џабал. Оваа ситуација дополнително ја усложнува и онака тензичната ситуација на границата меѓу Либан и Израел. УНИФИЛ, кој е присутен во Либан од 1978 година, има за цел да го одржи мирот и стабилноста во регионот, но нападите како овој претставуваат сериозни предизвици за постигнување на тие цели.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK