Трамп нема да може јавно да зборува за доказите во постапката против него

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп нема да може јавно да зборува за одредени докази во кривичната постапка против него за наводно тајно плаќање на порно актерката Сторми Даниелс, изјави судијата на Менхетен, Хуан Меркан.Тој додаде дека ограничувањето ќе важи само за доказите што ги собра обвинителството и му беа предадени на поранешниот американски претседател за да се подготви за судењето.

„Нема да направам ништо што би го нарушило неговото право за прв амандман“, рече судијата Меркан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK