–>

Швеѓаните во страв од нови терористички напади: „Постојано гледам зад мене“

Швеѓаните-во-страв-од-нови-терористички-напади-„Постојано-гледам-зад.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНадвор од националниот стадион на Шведска, два фудбалски дресови со рамка стојат под знамето на половина копје, во знак на сеќавање на двајцата навивачи кои беа убиени од терорист во Брисел во понеделникот вечерта и како потсетник до минувачите да внимаваат на можни нови напади, пишува „Politico“.

„Се надевам дека ова е последен пат да се случи вакво нешто, но јас продолжувам да гледам зад мене“, рече Кент Аберг, 62-годишен работник на аеродромот кој дојде да му оддаде почит.

„Ние сме на врвот на листата во однос на западните земји за кои се верува дека водат војна против исламот и се идентификувани како приоритетни цели. Терористичките организации се фокусираат на Шведска, првенствено ИСИС и Ал Каеда и ги охрабруваат поддржувачите да ги нападнат Шведска и нејзините интереси во странство, наведувајќи ги јавните места како приоритетни цели, вклучувајќи фудбалски стадиони и концерти“, изјави за националното радио Магнус Рансторп, истражувач за тероризам на Шведскиот универзитет за одбрана.

Во центарот на Стокхолм во четвртокот, имаше значително повидливо полициско присуство околу парламентот и други важни локации, вклучувајќи ја и кралската палата. Во август, по последното палење на Куранот, шведската безбедносна служба „Säpo“ го зголеми нивото на закана од тероризам од 3 на 4 на скалата од 5, додавајќи дека верува дека Шведска сега е „приоритетна“ цел за исламистичките терористи, наместо само „легитимна“ цел.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK