–>

Поранешен лидер на Хамас: Бројот на заробени израелски војници е доволен за размена за заробените Палестинци

Поранешен-лидер-на-Хамас-Бројот-на-заробени-израелски-војници-е.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот лидер на Хамас Калед Мешал рече дека палестинската милитантна група држи доволно израелски војници како заложници за да ги разменат за сите палестински затвореници во Израел.

Во ексклузивно интервју за „Ал Арабија“, Мешал, за кој ТВ станицата со седиште во Дубаи вели дека сега ја предводи канцеларијата на Хамас за дијаспората, рече дека нападот на Хамас на 7 октомври, кој започна нов бран на израелско-палестински конфликт, бил планиран потег и дека организацијата беше целосно свесна за нејзините последици.

„Израел ќе не убие без разлика дали ќе се спротивставиме или не“, рече Мешал.

Тој претходно тврдеше дека меѓу заложниците на Хамас има и високи офицери на израелската армија задолжени за Газа, пренесува медиумот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK