Шолц на конференцијата за обнова на Украина: Потребни се повеќе системи за противвоздушна одбрана

olaf-solc.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГерманскиот канцелар Олаф Шолц денеска на отворањето на конференцијата за обнова на Украина во Берлин изјави дека на Киев му требаат повеќе системи за противвоздушна одбрана.

„Би сакал да упатам искрено барање до сите овде: ве молиме поддржете ја нашата иницијатива за зајакнување на воздушната одбрана на Украина што е можно повеќе“, рече Шолц на отворањето на дводневната конференција на која присуствуваа околу 2.000 претставници од 60 земји.

Тој посочи дека компаниите имаат клучна улога во обновувањето на Украина, но дека е неопходно да им се објаснат причините зошто треба да инвестираат во неа, пренесува Дојче веле.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK